Aktivisté opět mluví o referendu v Kostelci (Zlínský deník, Marie Šidlová)

05.03.2009 23:13

Zlín - Stane se místní část Zlína Kostelec samostatnou podobně jako Želechovice nad Dřevnicí? Usiluje o to už zhruba rok přípravný výbor složený z místních obyvatel Kostelce.

V pátek plánuje uspořádat setkání s občany, na nichž mají být přítomni i někteří starostové z odtržených obcí od krajského města, a ještě tento měsíc shromažďovat podpisy na petici o vyhlášení referenda.

Iniciátoři odloučení Kostelce od Zlína plánovali původně obcházet domácnosti během uplynulého roku už několikrát. „Zatím k tomu nedošlo, protože jsme připravovali informace a sbírali zkušenosti odloučených obcí, jak by si samostatný Kostelec případně vedl,“ objasnili Radomír Novotný a Ivo Kovář.

Patnáctičlennému přípravnému výboru v Kostelci vadí především způsob, jakým zlínský magistrát jedná s okrajovou částí. „V rozumně fungujících samosprávných obcích platí, že vedení stojí za názory svých voličů a prosazuje je. Příkladem je Lukov, Vizovice či malá obec Horní Lapač, jejichž tři sta obyvatel dokázalo odsunout připravovanou dálnici o několik set metrů od obce,“ upozornili Novotný s Kovářem například na plánovaný dálniční přivaděč, který má vést prý pod okny některých obyvatel.

Zdůraznili také, že v Kostelci se kupí léta požadavky na investice, které město dlouhodobě neřeší, jako rekonstrukce ulic, vozovek, zastávek městské hromadné dopravy, vybudování chodníků či přechodů pro chodce.

„Podle zveřejněného rozpočtu města Zlína nelze očekávat brzy radikální řešení těchto požadavků,“ poznamenali členové přípravného výboru.

Podle zlínského radního zodpovědného za místní část Kostelec Karla Jankoviče si neuvědomují, že nastává období, kdy se má rozhodovat o případných investicích. „Nyní stojí za zvážení, zda je má do Kostelce smysl dávat. Je pravda, že se tam v minulosti zaspalo, ale dostatečnou nápravou je zřízení komisí místních částí,“ řekl Jankovič.

Upozornil na nový semafor na křižovatce směrem na Kostelec či cestu a parkoviště u mateřské školy. „Přivaděč je kapitola sama o sobě. Je dost času, aby se o něm jednalo. Ale i pokud by se Kostelec osamostatnil, nemají lidé jistotu, že kolem některých domů nepovede,“ dodal radní.

Případné vyhlášení referenda a odtržení považuje čistě za vůli občanů. „Uvidíme, jak obyvatelé zareagují, až si vyslechnou představy přípravného výboru,“ podotkl.

Zlínská primátorka Irena Ondrová pouze sdělila, že na to mají Kostelečtí právo. „Ať klidně snahy mají. Podle mně je to však naprosto nesmyslná, účelově vytvořená iniciativa,“ dodala primátorka.

Marie a Jan Barboříkovi z Kostelce zatím nejsou rozhodnuti, zda by byli raději pro samostatnost nebo dále částí Zlína. „Půjdeme se podívat na zasedání a pouvažujeme,“ sdělila Barboříková. Zdeňka Řezníčková, která se na schůzi chystá také, je spíše pro samostatnost Kostelce. „Pevně rozhodnutá nejsem, zda se pod petici podepíšu, ale vidím, že se tady nic neopravuje,“ uvedla obyvatelka.

K tomu, aby bylo v Kostelci vyhlášeno referendum, je zapotřebí 30 % hlasů tamních voličů, tedy alespoň 437 podpisů ze 1456 obyvatel starších osmnácti let. Aby se obec osamostatnila, je třeba, aby pro hlasovala nadpoloviční většina při nejméně padesátiprocentní volební účasti.