Dálnice do Zlína vyvolala protesty - MILAN LIBIGER - MF DNES

20.12.2007 17:09

Rychlostní silnice z Hulína do Fryštáku a dál na Slovensko se začne stavět už příští rok. Má ale také své odpůrce

Zlínský kraj - Je to cesta, která Zlín přiblíží k dálnici. Povede z Hulína do Fryštáku a odtud pak dál ke slovenské hranici. Stavět se začne po letech příprav už v příštím roce.

To by také měly začít práce na čtyřproudové silnici z Fryštáku do Zlína. Krajské město tak bude konečně napojené na dálniční síť.

Plánované trasy cest se ale moc nelíbí lidem na Vizovicku a v Kostelci u Zlína. Dopravní řešení považují za příliš nešetrné k životnímu prostředí.

V první fázi budou dělníci a stavební stroje budovat úsek cesty, takzvané rychlostní komunikace R49, z Hulína do Fryštáku.

"Děláme všechno pro to, abychom příští rok práce zahájili. U Hulína vznikne velká dálniční křižovatka, na níž se budou potkávat tři velké silnice. Dálnice D1 a dvě rychlostní komunikace - do Fryštáku a do Otrokovic," uvedl ředitel zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Rostislav Vacula.

Šestnáct kilometrů komfortní cesty z Hulína do Fryštáku bude stát zhruba pět miliard korun. Peníze dnes ale ještě zdaleka nejsou zajištěny. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny pouze schválil, že na stavbu půjde příští rok ze státního rozpočtu 360 milionů korun. A to podle Vaculy stačí jen k tomu, aby se s ní začalo. "Dalším finančním zdrojem jsou také fondy Evropské unie," podotkl Vacula.

Pokud se podaří zajistit dostatek peněz, mohli by řidiči jezdit z Hulína do Fryštáku po nové cestě v roce 2013. V té době už by měla být hotová nová silnice z Fryštáku do Zlína. Pak bude cestování zdejších lidí mimo region mnohem pohodlnější než dosud, kdy jsou vozovky přetíženy tisícovkami aut. "Zlín nutně potřebuje nové napojení na dálnici. To je naprosto nezbytné," uvedl zlínský krajský radní Petr Hradecký, který se stará o dopravu.

Silnice R49 a "přivaděč" z Fryštáku do Zlína mají ale taky své odpůrce. Především na Vizovicku a v Kostelci u Zlína.

Zahájení výstavby u Hulína obyvatele Vizovic a okolních obcí neděsí. Nicméně jsou připraveni udělat vše pro to, aby se trasa cesty v jejich regionu změnila. "Napojení Zlína na dálnici nezpochybňujeme, vadí nám další část cesty. Ta by měla být navržená tak, aby nám uškodila co nejméně," uvedl Karel Vondráček z Občanského sdružení Vizovické vrchy. Podle odpůrců cesta příliš naruší ráz Vizovických vrchů a zhorší zdejší velmi zachovalé životní prostředí. Proto navrhují, aby vedla co nejvíce v tunelech. Nebo úplně jinudy.

"Mám dojem, že jim nejde o životní prostředí, ale spíš o vlastní zájmy. V demokracii by se měla menšina podřídit většině," řekl Vacula.

Spory vyvolala také silnice z Fryštáku do Zlína.

Proti výstavbě necelých sedmi kilometrů dlouhého dálničního přivaděče se ozvalo na dvě stě osob. Obávají se především hluku, smogu z projíždějících aut. Projekt považují za zbytečně megalomanský. "Navrhovaná čtyřpruhová komunikace je maximalistické řešení s nepřijatelnými důsledky na životní prostředí. A je to také nekoncepční řešení z hlediska dopravního," uvedl před časem Pavel Martinek ze Sdružení pro ekologii Kostelec.

Podle něho navrhovaná cesta přivede do Zlína tranzitní dopravu, což bude znamenat, že blízko domů v Kostelci, na Vršavě či Zálešné budou jezdit stovky kamionů denně. Náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř je přesvědčen, že se to nestane. A říká, že je potřeba nová cesta, protože ta stávající už je přetížená. Ani její rozšíření situaci nezachrání. "Musíme myslet na deset patnáct i více let dopředu. To je důvod, proč potřebujeme novou cestu se čtyřmi jízdními pruhy," řekl Šenkýř.

Jestliže silnici R49 bude platit stát, případně Evropská unie, na silnici z Fryštáku do Zlína se bude podílet více investorů. Úsek z Fryštáku ke kostelecké křižovatce zaplatí stát, další část silnice k supermarketu na Vršavě bude mít na starost kraj, zbytek, včetně obchvatu Zálešné, město Zlín.

* Silnice R49

Hulín - Fryšták (16 km, 5 miliard)

Fryšták - Lípa (13,5 km, 3 miliardy)

Lípa - Pozděchov (12,5 km, 5 miliard)

Pozděchov - Horní Lideč (9,1 km, 3 miliardy)

Horní Lideč - hranice se Slovenskem (5,5 km, 1,5 miliardy)