Hasiče zaměstnaly následky řádění větru (Zlínský deník, Iva Chmelová)

25.12.2009 00:23

Zlínský kraj – Silný vítr, před nímž varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), řádil v noci na Boží hod i ve Zlínském kraji.

Spadlý strom na plot gymnázia

„Vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Hasiči vyjížděli především k případům odstraňování následků spadlých stromů a jejich částí na komunikace, které bylo nutné uvolnit pro plynulou dopravu,“ upřesnil mluvčí hasičů Ivo Mitáček s tím, že zatím došlo jen k menším škodám na majetku.

K první události vyjela jednotka hasičů o půl šesté ráno. Jednalo se o spadlý strom na hlavním tahu mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm u motorestu Pelikán. „Po příjezdu jednotky byl strom postupně rozřezán a ze silnice odstraněn,“ uvedl mluvčí.

Ve čtvrt na sedm zlínští profesionálové vyrazili na pomoc do Zlína-Kostelce, kde spadl strom na silnici směrem na Fryšták. „Velitel zásahu z místa hlásil povolání policie k dopravní nehodě. Pak hasiči strom ze silnice uklidili,“ popsal Mitáček.

Jen o pár minut později byli povoláni do akce městští hasiči z Rožnova pod Radhoštěm, kteří museli v Dolní Bečvě zajistit spadlý sloup s elektrickým vedením. „Pracovníci energetické společnosti odpojili proud a zajistili vedení. Překážku pak hasiči postupně odstranili,“ doplnil mluvčí.

Ve stejnou dobu měli práci i hasiči na Kroměřížsku. „Strážníci městské policie požádali hasiče o odstranění spadlého stromu ze silnice z Bystřice pod Hostýnem směrem na Slavkov. Hasiči strom pořezali a uvolnili průjezdu po komunikaci,“ řekl dále Ivo Mitáček.

Po osmé hodině ranní pak vyjížděli také profesionální i dobrovolní hasiči z Holešova ke spadlému stromu, který poškodil oplocení tamního gymnázia. Strom postupně rozřezali a odstranili z chodníku.

Na Vsetínsku blokoval komunikaci vzrostlý spadlý strom na silnici mezi Bystřičkou a Velkou Lhotou. „Vyrazila tam jednotka profesionálů z Valašského Meziříčí. Po odklizení stromu se vraceli hasiči zpět na stanici a narazili mezi Velkou Lhotou a Podlesím na další strom, který také ihned odstranili,“ sdělil mluvčí.

Poslední dopolední zásah se krátce po jedenácté hodině uskutečnil v Luhačovicích, kde si museli hasiči poradit se spadlými traverzami na chodníku.

A ačkoliv vítr hasiče na Boží hod zaměstnal víc než dost, byli odpočatí ze Štědrého dne. „Po mnoho let totiž nebyl zaznamenán tak klidný Štědrý den jako letos, zvláště v porovnání s minulým rokem. V celém kraji jsme byli povoláni pouze k jednomu případu,“ poznamenal Mitáček.

Dodal, že sloužící hasiči tak na svých stanicích mohli prožít vánoční večeři a plně si užít Štědrý den v kruhu nejen svých kolegů, ale mnohdy i s návštěvou svých rodin.