Hasiči museli pomoci seniorce násilím (Zlínský deník, Anna Novotná)

13.07.2008 23:59

Zlín - Garáž, dílna a kotelna rodinného domu vzplála vinou majitele domku v sobotu navečer ve Zlíně-Kostelci. I přes to, že dům byl plný dusivého kouře, museli jednu z obyvatelek domu hasiči evakuovat násilím. Seniorka totiž odmítala domek opustit.

„Ještě před příjezdem hasičů se snažil rychle se rozšiřující požár uhasit sám čtyřiašedesátiletý majitel, který byl plameny lehce ožehnut na hlavě, obličeji a vlasech,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Senior se marně pokoušel uhasit požár pomocí zahradní hadice a kbelíku. „V šoku zapomněl použít své dva uskladněné ruční hasicí přístroje. Z garáže se mu alespoň podařilo včas vyjet s osobním autem značky Mercedes,“ sdělil Mitáček.

Hasiči při pracích museli použít dýchací přístroje. Požár zlikvidovali pomocí vody a pěny natolik rychle, že se nerozšířil na další části domu. Obydlí včas opustila manželka majitele, ale její maminka nechtěla vyjít ven do bezpečí.

„Velitel zásahu se proto rozhodl evakuovat ji i přes její odpor. Čtyřiaosmdesátiletá žena nechtěla opustit dům a hasičům vyhrožovala skokem z balkonu. Rychlá akce hasičů ji v tomto zabránila a žena byla násilím vyvedena z nebezpečného místa,“ upřesnil mluvčí.

Požár způsobil nechtěně sám majitel. Když přijel domů na svém motocyklu, zatlačil jej do sklepa a začal ho hned naplňovat benzínem z kanystru.

Ukápnuté palivo anebo výpary se vznítily. Rychle se rozšiřující požár pak kompletně zničil sklepní místnost s plynovou kotelnou, dílnou a motocyklem.

„Ve sklepě byly navíc zničeny i uložené bankovky životních úspor majitelů. Škody byly vyčíslené na nejméně 450 tisíc korun. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek v domě za dva miliony.