Hledá se zchátralý dům - KAREL TOMAN, ml. - str. 04 - Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

01.02.2007 17:34

Sdružení Pod křídly chce v Bystřici stavět dům pro mladé lidi bez domova

Bystřice pod Hostýnem - Postaví občanské sdružení Pod křídly v Bystřici pod Hostýnem Dům na půli cesty? Město o dům, který by pomohl plnoletým odchovancům SOS vesničky z nedalekého Chvalčova naučit samostatně žít ve společnosti, stojí. Zatím se mu pro něj ale nedaří najít pozemek.

Sdružení teď pro domov hledá zchátralý dům, nebo 900 metrů čtverečných kdekoliv ve městě nebo nejbližším okolí. Ani jedno se však zatím najít nepodařilo.

"Budeme se snažit tady nějakou lokalitu vytvořit," řekl starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek. Dům na půli cesty zatím na Kroměřížsku, kde je mnoho dětských domovů a výchovných ústavů, zatím chybí. Domovy se osvědčily jako dobrý způsob, jak připravit mladé lidi, o které se celý život staraly "tety" v ústavu, na skutečný život za jeho branami. Sdružení Pod křídly teď na vlastní náklady staví ve Valašském Meziříčí už svůj třetí takový domov, další staví v Kostelci u Zlína. Zlín i Valašské Meziříčí své nemovitosti sdružení darovaly. Jeden dům se teď chystá i ve Vsetíně. Mladí lidé mohou v Domě na půli cesty bydlet nanejvýš šest let, během kterých si mohou najít stálou práci a sehnat si vlastní bydlení. "Mělo by jít o čtyřbytovku s asistentem v roli domovníka, kde se musí striktně dodržovat domovní řád. Mně se to líbilo už proto, že všichni nájemníci musejí být v pracovním poměru," vysvětluje starosta Zdeněk Pánek.

Město by podle něj podobný domov uvítalo. "Trvám na tom, že SOS vesnička by měla mít návaznost podobného formátu. Projednali jsme to i v radě a nikdo nebyl proti. Zásadní problém je ale zatím pozemek. V Bystřici je totiž chronický nedostatek míst ke stavbě."

Dům na půli cesty podle Emílie Smrčkové z valašskomeziříčského občanského sdružení Pod křídly zatím na Kroměřížsku chybí. "Kromě Bystřice jsem oslovila i Kroměříž, ale zpátky se mi neozvali. Potřebovala bych, aby se mnou nějakým způsobem spolupracovali, aby nám darovali pozemek nebo budovu," tvrdí Emílie Smrčková. Více informací o projektech najdete na webových stránkách www.podkridly.cz.