Když se nevyřeší doprava, Zlín se nikam nepohne - (ill) - str. 03 - Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

07.06.2007 17:25

Zlín - Řidič musí dojet po kvalitní cestě ze Zlína až na dálnici. Jinak se nepohneme vpřed. Proto je potřeba, aby vzniklo nové dopravní spojení mezi Zlínem a Fryštákem.

Tak by se dal ve stručnosti shrnout postoj náměstka zlínské primátorky Miroslava Šenkýře k protestům proti plánovanému dálničnímu přivaděči.

"Zatím se nebavme o technickém řešení, to je ještě příliš daleko, ale o vymezení plochy pro tuto komunikaci," říká Šenkýř.

Lepší řešení než vést cestu přes klidné území Kostelce neexistuje?

Jestliže chceme, aby byl Zlín připojený na dálnici, máme pouze dvě možnosti. Ta první je, že dálniční přivaděč povedeme přes Fryšták, ta druhá, že přes Otrokovice. A obě varianty vyvolají připomínky naprosto stejného druhu, které jsou do jisté míry pravdivé.

Jak to myslíte?

Doprava přináší hluk a negativně poznamenává životní prostředí. To je prostě fakt, se kterým nic nenaděláme. A každá varianta dálničního přivaděče má nějaké plusy nebo minusy. My si ale musíme především vybrat, jestli chceme, aby byl Zlín plnohodnotným městem. Pokud ano, je třeba ho napojit na dálnici. Jestli ne, budeme muset i po další roky konstatovat, že ve Zlíně ubývá obyvatel a že se sem podnikatelé nehrnou. Jinými slovy: když se nevyřeší doprava, tak se město nepohne.

Odpůrci plánované cesty ze Zlína do Fryštáku ale nezpochybňují nutnost dobrého dopravního spojení Zlína s okolním světem, spíše se obávají ,,maximalistických řešení".

K tomu se teď nejsem schopen vyjádřit, protože opravdu nevím, jak bude nakonec cesta vypadat. Zatím se proto nebavme o technickém řešení, to je ještě skutečně příliš daleko, ale o vymezení plochy pro tuto silnici.

Zlín ale leží v kopcovitém území, a tak cesta povede chvíli po náspu, chvíli po estakádě.

O žádných jiných možnostech nevím. Můžeme cestu "zabalit do mušle", která bude chránit okolní zástavbu od hluku, v tu chvíli ale vystartují jiní lidé, kterým se to bude zdát neestetické. Je třeba najít nějaký kompromis.