Kolem vzniku obvodů ve Zlíně je stále rušněji (ill - MF DNES)

23.02.2008 16:50

Zlín - Sociálnědemokratická senátorka Alena Gajdůšková zvyšuje svůj tlak na zlínskou radnici, aby ve městě vznikly obvody s vlastními samosprávami. Včera podala na magistrát oficiální návrh na jejich založení, kterým se budou zabývat radní i zastupitelé.

Většina z nich ale městské obvody už dopředu odmítá a aktivitu Gajdůškové někteří z nich považují jen za pouhé zviditelňování.

"Zavání mi to občanskými výbory. Město velikosti Zlína se dá uřídit z jedné radnice. A to je většinový názor zastupitelů. Paní senátorka se chce nejspíš zviditelnit, protože se pomalu blíží volby," uvedla Svatava Nováčková, zastupitelka bez politické příslušnosti.

Gajdůšková nemá velkou podporu ani mezi zastupiteli z ČSSD.

"Městské obvody jsou zbytečné. Stačilo by zlepšit ty úřadovny, které nepracují dobře," uvedl radní ze sociální demokracie Karel Jankovič. V současné době fungují v okrajových částech Zlína buď úřadovny magistrátu, nebo občanské iniciativy. "To jsou dostačující styčné body mezi námi a tamními lidmi," je přesvědčena primátorka Irena Ondrová z ODS, která vznik městských obvodů také odmítá.

Gajdůšková ale prohlašuje, že právě jen založení malých samospráv s vlastními radnicemi a zastupitelstvy může Zlín zachránit od toho, aby se stále zmenšoval. Má na mysli několik okrajových částí, které se po roce 1898 osamostatnily. O tento krok v současné době usilují i Želechovice. Nespokojené hlasy lidí se ozývají stále hlasitěji také z Lužkovic, Kostelce nebo Malenovic. "Jestli to radnice vnímá tak, že Gajdůšková něco chce, tak se mýlí. Chtějí to občané. Pokud budou zastupitelé uvažovat racionálně, tak městské obvody podpoří," řekla Gajdůšková.