Koníček seniorky: počítačová grafika (Zlínský deník, Nikola Synek)

07.01.2009 23:26

Zlín - Chtěla jsem se ještě něco nového naučit, říká Naděžda Sedláčková ze Zlína-Kostelce, která si přes svých sedmasedmdesát let dokázala najít cestu k počítačům. Díky účasti v kurzech speciálně určených seniorům moderní výpočetní technice nejen začala rozumět, ale ta je už po téměř tři roky jejím koníčkem. Vystavovala dokonce své grafiky vytvořené pomocí výpočetní techniky i na zlínské radnici.

Počítačová grafička Naděžda Sedláčková.


Počítačová grafička Naděžda Sedláčková.
Autor: DENÍK/Marek Gerhard

„Dlouho, až do třiasedmdesáti, jsem se věnovala učitelskému povolání. Pak jsem se rozhodla naučit práci na počítači, abych nezůstávala za mladými pozadu,“ vypráví seniorka.

Po zvládnutí základní práce s počítačem a internetem se jí zalíbila zejména možnost, kterou nabízejí grafické programy.

„Učila jsem totiž na základní škole po léta výtvarnou výchovu, ale nikdy jsem neměla čas na svou tvorbu,“ vysvětluje Sedláčková.

Její práci si i díky výstavě mohla prohlédnout řada lidí. O tom, že je zaujala, svědčí také noví zájemci počítačového kurzu pro seniory.

„Pokud jsem mluvila s těmi, kdo na výstavě byli, chválili mi moje práce. Teď uvažuji i společně s občanským sdružením Hvězda, které kurzy pořádá, o výstavě v Rakousku,“ podotkla grafička.

Svá díla tvoří přímo na počítači bez předkreslení na papír.

„První ale musí být námět, rozhoduji se jaké barvy, techniky a nástroje použiji. Mé motivy jsou obvykle přírodního charakteru,“ osvětluje seniorka.

Rodinu i známé svým zájmem o počítačovou grafiku prý překvapila.

„Je ale pěkné znát něco, co umějí mladí. Lidi to sbližuje,“ podotkla Sedláčková.

Moderní technika jde podle ní velice kupředu. A to byla pro ni výzva.

„Počítač přináší mnohý prospěch, ale určitě by se u něj nemělo vysedávat příliš. Mělo by to být úměrné, aby lidé měli i dost pohybu na čerstvém vzduchu a při sportu,“ míní Sedláčková.

Ve Zlíně žije od roku 1950, ale původem je ze Slezského Zábřehu u Hlučína, kde působil její otec jako učitel.

„Asi by byl překvapený, jak jde dnes technika kupředu. Nikdy není pozdě zkusit něco nového,“ míní seniorka.