Kostelec bude hlasovat o odtržení (Zlínský deník, Marie Šidlová)

25.06.2009 01:20

Zlín /AKTUALIZOVÁNO/ - Referendum o osamostatnění místní části Zlína Kostelce je naplánováno na 11. září. Tento termín ve čtvrtek 25. června odsouhlasili zlínští zastupitelé. Pokud k urnám přijde více než polovina tamních oprávněných voličů a bude hlasovat pro odloučení, oddělí se Kostelec na začátku roku 2011.

Pod petici o osamostatnění části se podepsalo více než 450 obyvatel z 1560 oprávněných voličů. Zástupci petičního výboru tak získali potřebných třicet procent pro vyhlášení referenda.

„Jsem přesvědčen, že se Kostelečtí rozhodnou pro samostatnost,“ je si jistý jeden z iniciátorů odtržení a zároveň zmocněnec přípravného výboru Miroslav Novotný. „Osvětu před konáním referenda dělat nebudeme, veškeré informace mají lidé na našich webových stránkách,“ doplnil.

Aktivisté by raději uvítali pozdější hlasování

Novotný trochu zalitoval, že se termín neshoduje s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny, které mají být začátkem října. Současně s nimi by se podle něj šance na odloučení Kostelce zvýšila.

Přípravný výbor radnici vytýká, že se podle něj málo stará o jejich místní část. Za velký problém považují například dálniční přivaděč od Fryštáku, ve kterém vidí hrozbu rozdělení místní části.

Část obyvatel deklaruje věrnost Zlínu

Již nyní jsou však i takoví, kteří hodlají zůstat součástí krajského města.

„Odtržení Kostelce od Zlína by byla katastrofa. Magistrát by zrušil dopravní linku mezi zoo a lázněmi, nedotoval by dvě mateřské školy ani provoz semaforů. Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum,“ nechal se slyšet tamní obyvatel Václav Procházka.

Ten také zorganizoval petici mezi místními, že se v případě odloučení stane jisté území Kostelce částí Štípy. Získal pod ni sto třináct podpisů.

„Na takzvané vyarondování máme právo. My uspějeme určitě,“ je přesvědčen Procházka.

To však mluvčí radnice Marie Masaříková zatím nepotvrdila. „V současné době zaměstnanci magistrátu prověřují podmínky, za kterých je tento požadavek Kostelanů technicky proveditelný,“ poznamenala.

Od krajského města se letos v lednu odtrhla bývalá část Želechovice nad Dřevnicí s téměř dvěma tisíci obyvateli. Pro samostatnost se tam vyjádřilo 93 procent voličů, kteří se referenda zúčastnili. Proti pak bylo šest procent hlasujících. Účast přesáhla 83 procent oprávněných osob.