Kostelec: sběr podpisů pro vyhlášení referenda vrcholí (Zlínský deník, Anna Novotná)

22.04.2009 01:42

Zlín /ANKETA, DISKUZE/ - Bezmála devadesát procent domácností už prý navštívila každá ze šesti dvojic petičního výboru ve Zlíně-­Kostelci. Snaží se získat podpisy třiceti procent voličů starších osmnácti let. Pokud se jim to podaří, může být vypsané referendum o samostatnosti této místní části Zlína.

K touze osamostatnit vede aktivisty představa, že se Kostelec jako samostatná obec bude mít lépe než jako součást krajského města.

„Dá se říci, že už se nám podařilo kontaktovat téměř všechny domácnosti. Někam ale musíme natřikrát načtyřikrát, protože nejsou doma všichni voliči,“ sdělil člen petičního výboru Radomír Novotný.

Dodal, že když zastihnou třeba jen dva ze tří obyvatel oprávněných volit, přijdou zkusit získat i zbývající možný podpis.

Novotný počítá s tím, že za týden až dva už by mohli mít aktivisté pohromadě podpisy všech, kteří jsou ochotní se k referendu vyjádřit, a dohodnout se ve výboru na dalším postupu.

„Za úsek, který obcházím, mohu říci, že se lidi podepisují asi z padesáti procent. Někteří podepíší, i když by třeba v případném referendu byli proti osamostatnění,“ podotkl člen výboru. Konkrétnější však být zatím nechtěl.

Pokud se zachová stejný rozsah služeb jako je například odvoz odpadů či dostupnost MHD, což je prý jen otázka financování, nevidí Novotný nic, v čem by si v případě osamostatnění mohli Kostelečtí pohoršit.

„Podle našeho mínění si můžeme naopak polepšit, a to ve všem. A hlavně v komunikaci mezi úřadem a občanem,“ míní Novotný.

Souhlasíte s tím, aby se Kostelec osamostatnil? Vyjádřete své postoje v diskusi a hlasujte v anketě vedle článku, vaše názory nás zajímají.

Větší potřebu komunikace cítí i zlínský zastupitel Michal Doležel (ODS), který má Kostelec pod patronací. „Osamostatnění je až poslední možností, když všechny ostatní selžou. A ti, kteří o něj stojí, jich podle mě vůbec nevyužili,“ míní Doležel.

Sám tak prý každý měsíc čekává v kanceláři místní části, kde jej ale prý nikdo z aktivistů s jakýmikoliv problémy prozatím nekontaktoval. Uznal ale, že rezervy jsou v tomto směru na obou stranách. „Komunikace mezi radnicí a obyvateli je už určitě lepší, než byla. Musí se ale vytvořit systém, který je ještě potřeba vypilovat,“ plánuje Doležel. Jaké konkrétní představy v tomto směru má, ale odmítl prozradit.

Lidé v Kostelci dotázaní na názor na referendum a samostatnost byli sdílní většinou jen pod podmínkou zachování anonymity.

„Radnice se nemusí divit, že má Kostelec myšlenky na odtržení. Jsme například bráni jako město, a proto se nehorázně zvýšila daň z nemovitosti. Zato komunikace jsou tady neopravené i přesto, že za tu dobu se v centru cesty daly do pořádku několikrát po sobě,“ durdila se paní okopávající záhonek v ulici Zlínská, u které už aktivisté z petičního výboru byli. Myšlenka na osamostatnění jí ale přesto přijde jako neaktuální.

Totéž si myslí i Pavla Křenovská. „Kdyžtak jsme se měli osamostatnit dávno a ne, když se teď město rozhýbalo něco pro nás dělat,“ míní žena. Sama možnost referenda podpořila, hlasovat prý ale bude proti odtržení od Zlína.

Naopak čas na přemýšlení si nechává pětačtyřicátnice z ulice Okrajová. „Ještě u nás nebyli. Nechám tomu volný průběh, uvidím. Je těžké se rozhodnout,“ podotkla.

Muž v montérkách ze Štípské ulice také zatím přemítá. „Čekáme je každým dnem, vždyť se o tom všude mluví. Zda se odtrhneme nebo ne, je mi ale jedno,“ uvedl.

K zastižení v úterý nebyl předseda komise místní části Jiří Kadeřábek, který se podle sms zprávy nacházel v cizině a reagovat na aktuální stav bude moci až koncem týdne.

Proti aktivitám Kosteleckých zlínský magistrát nic nenamítá. Výplývá to alespoň z vyjádření náměstka primátorka Miroslava Šenkýře (ODS).

„Pokud je to jejich vůle, tak ať podpisy shromažďují. Když postupují korektně, tak v tom nevidím problém. Je ale potřeba dodat, že při jakýchkoliv významných jednáních je výchozí pozice malých obcí výrazně horší než u větších samosprávných celků,“ upozornil Šenkýř.

Úspěšné odtržení od Zlína mají za sebou už téměř čtyři měsíce Želechovice nad Dřevnicí. Zda by tento krok doporučovaly i Kostelci, nechtěl želechovický starosta Michal Špendlík komentovat. „Neznám okolnosti. Lidé v Kostelci sami musejí vědět, zda to bude pro ně výhodné,“ konstatoval Špendlík.

Mluvčí radnice Marie Masaříková dodala, že že nyní má místní část Kostelec 1916 obyvatel. „Voličů je 1560,“ upřesnila mluvčí. Pokud tedy aktivisté získají 520 podpisů, mohou navrhnout místní referendum. Návrh na něj by podal přípravný výbor, o vyhlášení by pak rozhodlo zastupitelstvo.

Otázku případné samostatnosti otevřelo Sdružení pro ekologii Kostelec zhruba před půldruhým rokem. Sdružení se už od roku 2006 zabývá záležitostmi souvisejícími s výstavbou přivaděče Zlín - Fryšták k rychlostní komunikaci R49 Hulín – Slovensko. V posledním roce se konalo několik setkání, na kterých se debatovalo o možném odtržení Kostelce od krajského města. Aktivisté se také dohodli, že během března navštíví všechny domácnosti v místní části s peticí o vypsání referenda o samostatnosti. Sběr podpisů ale ještě není ukončen.