Kostelečtí chtějí podat žádost o referendum (Zlínský deník, Anna Novotná)

25.05.2009 01:33

Zlín /ANKETA/ - Už máme třicet procent podpisů občanů potřebných pro vypsání referenda o osamostatnění místní části Zlína Kostelce. Tvrdí to zmocněnec kosteleckého petičního výboru Miroslav Novotný.

Nynějším krokem bude dokončení finální verze návrhu na uspořádání referenda a spolu s podpisovými archy předání magistrátu.

„Termín hlasování by mohl být shodný s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny. Tedy zřejmě počátkem října. Ušetřily by se tak magistrátu města náklady,“ poznamenal Novotný.

Souhlas s vyhlášením referenda musí dát zlínské zastupitelstvo. Podle Novotného by o návrhu mohlo stihnou jednat ještě před prázdninami.

Zlínští komunální politici věří, že Kostelec i přes nynější snahy části tamních obyvatel zůstane součástí krajského města. „Jsme nyní v asi trošku jiné situaci, než před loňským referendem o osamostatnění Želechovic. Doba je trochu jiná v komunikaci i toku financí,“ konstatoval náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík (ODS) .

Jako odlišnou situaci než v případě čerstvě odtržených Želechovic vše hodnotí i zlínská primátorka Irena Ondrová (ODS).

„Vnímám, že atmosféra mezi obyvateli Kostelce je úplně jiná, než byla v Želechovicích,“ uvedla primátorka. Stejně tak prý očekává i jiný výsledek případného referenda. Tedy že by obyvatelé Kostelce rozhodli, aby nadále zůstal součástí Zlína.

Tak by hlasoval například radní Zlína Vladimír Řihák (ČSSD), který v Kostelci bydlí.

Nyní místní část Zlína Kostelec 1916 obyvatel. Voličů je 1560. Pro to, aby bylo referendum platné, se jej musí zúčastnit alespoň padesát procent voličů. Se samostatností musí souhlasit nadpoloviční většina všech oprávněných voličů.

Kostelečtí, kteří jsou v přípravném výboru anebo s ním sympatizují, vytýkají radnici, že se podle nich málo stará o jejich místní část. Velkým problémem pro občany ze Sdružení pro ekologii Kostelec dálničtí přivaděč od Fryštáku, ve kterém vidí hrozbu rozdělení místní části.

Půjdete hlasovat v referendu?

  Jiří Novotný, 62 let, informátor, Kostelec
Pokud bude, tak k referendu přijdu. Hlasovat budu negativně.
  Marie Chmelařová, 68 let, důchodkyně, Kostelec
Půjdu. Budu hlasovat proti, aby se neoddělil.
  Radek Červený, 22 let, lakýrník, Kostelec
K referendu půjdu. Jsem už rozhodnutý, jak budu hlasovat.
  Zdenka Ondrová, 57 let, podnikatelka
Každopádně k referendu půjdu. Kdybych nešla, podporovala bych tím odtržení.