Kostelečtí jsou proti silnici - MILAN LIBIGER - str. 03 - Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

07.06.2007 17:26

DÁLNIČNÍ PŘIVADĚČ Proti čtyřproudé silnici mezi Zlínem a Fryštákem, která má Zlín napojit na dálnici, protestují stovky obyvatel. Náměstek primátorky Zdeněk Šenkýř tvrdí, že se bez přivaděče město neobejde.

Zlín - Zlín s Fryštákem má za pár let spojit zcela nová čtyřproudová cesta. Její trasa je navržena přes zlínské části Vršava a Kostelec, kde by měla mít podobu estakády na vysokých pilířích. U většiny zdejších obyvatel to budí obavy.

Lidé se obávají zhoršení životního prostředí

Proti výstavbě necelých sedmi kilometrů dlouhého dálničního přivaděče se ozvalo na dvě stě osob. Obávají se především zhoršení zdejšího dosud klidného prostředí hlukem a smogem. "Navrhovaná čtyřpruhová komunikace je maximalistické řešení s nepřijatelnými důsledky na životní prostředí. A je to také nekoncepční řešení z hlediska dopravního," uvedl za Sdružení pro ekologii Kostelec Pavel Martinek. Podle něho navrhovaná cesta přivede do Zlína tranzitní dopravu, což bude v praxi znamenat, že v blízkosti domů od Kostelce, přes Vršavu až po Zálešnou budou jezdit stovky kamionů denně.

Je také přesvědčen o tom, že nový "čtyřpruh" bude nezbytný pouze do doby, než se postaví rychlostní silnice z Fryštáku do Zádveřic a dál směrem ke slovenské hranici, s čímž se počítá okolo roku 2015.

Odpůrci proto považují za nevhodné stavět novou cestu z Fryštáku do Zlína. A domnívají se, že by stačilo v některých úsecích jen rozšířit tu stávající.

S tím ale nesouhlasí zlínská radnice. Podle ní je třeba novou a kvalitní cestu vybudovat.

Náměstek primátorky Miroslav Šenkýř, který má oblast dopravy ve své kompetenci, to považuje za naprostou nezbytnost pro další úspěšný rozvoj Zlína.

"Lidé na jednu stranu protestují proti cestám, na druhou si zase stěžují, že město nežije tak, jak by mělo. To se mezi sebou bije, je třeba si vybrat," řekl Šenkýř, podle něhož se bude o konkrétní podobě plánované cesty ještě diskutovat.

V první fázi budou zlínští zastupitelé rozhodovat o tom, jestli navržený koridor pro silnici definitivně zanesou do územního plánu. Teprve pak přijdou na řadu technická řešení. Odpůrci, kteří se opírají o předběžné studie trasy cesty, se ale obávají toho, že pak už bude příliš pozdě na to provést nějaké změny.

Zmizela by náves i řada domů

Kromě spojnice ze Zlína do Fryštáku v posledních měsících vzbudila vlnu nevole také takzvaná "pravobřežní komunikace". Ta by měla vyřešit letité problémy s dopravou uvnitř krajského města. Přestože se na této cestě počítá s tunely, za oběť by jí padla i řada domů. "Pro Zlín je to ale jediné správné řešení," je přesvědčen Šenkýř. Hlasitě se ozývají zejména lidé z Cigánova a Čepkova. Řada rodinných domů v těchto klidových lokalitách by totiž musela cestě ustoupit. V případě Cigánova by zmizela i náves, jedno z posledních míst ve městě připomínající starý Zlín.

"Toto místo má jedinečný genius loci, což uznává skoro každý. Nechápu proto důvod, proč má místo něho být křižovatka," uvedl před časem jeden z místních obyvatel Petr Švehlák.

Protestují také firmy z průmyslového areálu Rybníky v Prštném, po jehož okraji je cesta navržena. To by znamenalo stěhování několika společností.

* Plán silnice Nový čtyřproudový dálniční přivaděč má vzniknout na sedmikilometrovém úseku mezi Zlínem a Fryštákem. Jeho trasa je navržena přes zlínské části Vršava a Kostelec. Proti stavbě zatím protestuje dvě stě lidí. Obávají se zhoršení životního prostředí.