Lidé se bojí, že přivadeč bude příliš hlučný (Martin Lavay - Zlínský deník)

23.01.2008 17:04

Zlín - Majitelé pozemků a objektů mezi Fryštákem a Zlínem se už připravují na komplikace, které jim přinese chystaná stavba přivaděče k rychlostní silnici R49. Obávají se především zvýšené hladiny hluku.

"Přivaděč tu nechceme. Bude hlučný. Vznikne světelný smog a navíc nám vezme spodní vodu," stěžoval si Pavel Penc z Kostelce, kterému povede nová cesta přímo pod okny. "Přivaděč nás omezí. Hlavním problémem bude hluk," doplnil ho soused Ivan Luža.

Spolumajitel Hotelu Lázně Zlín - Kostelec Jan Březina požaduje výstavbu protihlukových stěn. "Už jsme si zažádali o studii. Chceme se stát účastníky stavebního řízení. Samotný dálniční přivaděč ale podle našeho názoru hosty od návštěvy hotelu neodradí," uvedl Březina.

Opatření proti hluku požaduje i majitel sportovního centra K2 na Vršavě Petr Linek. "Chystáme se rozšířit rehabilitační a relaxační centrum a hluk by nám vadil," řekl.

Na Vršavě povede přivaděč i těsně kolem tenisových kurtů. "Na jedné straně budeme více zviditelnění, ale na druhé straně je přiblížení ke komunikaci vždy mínus," zhodnotil plánovanou stavbu předseda Tenisového klubu Zlín Milan Kalus.

Další majitelé nemovitostí v oblasti by přivítali větší informovanost. "Nevím o stavbě vůbec nic. Ještě nám o tom nikdo nic neřekl," překvapila samotná zpráva o přivaděči majitele taverny Dionysos Pavlose Rifidise.

Stavba zlínského přivaděče k R49 je rozdělena mezi tři investory, Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSDČR), Zlínský kraj a město Zlín.

Podle mluvčí ŘSDČR Martiny Vápeníkové odborníci všechny výtky řeší. "My už ke stavebnímu povolení přikládáme postup, jak se vypořádáme s vyřešením hlukové zátěže. Plánujeme vybudování protihlukových stěn. Zpracováváme model, který vychází ze vzdálenosti od nejbližších sídel a plánu intenzity dopravy. Postavíme stěny, které sníží hladinu hluku pod hygienický limit," uvedla Vápeníková.

Stejně postupuje i Zlínský kraj. "Ano, s protihlukovými opatřeními samozřejmě počítáme," pokračoval mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas. Opatření připravuje i město Zlín. "Protihlukové stěny budou postaveny také podél obchvatu Zálešné, který dokončí připojení R49 k I/49," doplnil náměstek zlínské primátorky Miroslav Šenkýř.

Přivaděč má být zprovozněn do roku 2011.