Místní části mají 25 milionů. Rozhodnou, kam s nimi (Zlínský deník, Anna Novotná)

27.02.2009 23:14

Zlín - Trápí vás rozbitý chodník nebo třeba přerostlý obecní trávník? Drobnou opravu nebo častější sečení může nyní lépe ovlivnit každý z jedenadvaceti tisíc obyvatel některé místních části Zlína díky tomu, že ty teď mohou hospodařit s vlastní částkou.

Peníze rozdělila městská rada podle počtu obyvatel. Dohromady jde o pětadvacet milionů korun letos a pětadvacet milionů příští rok. Finance zaplatí akce, se kterými zlínský magistrát v rozpočtu nepočítal. Teď se mohou vyřešit operativněji.

„Pořadí priorit navrhnou komise místních částí. Rada a zastupitelstvo jej bude respektovat,“ sdělila zlínská primátorka Irena Ondrová. Kde není komise vytvořená, rozhodne o návrzích rada města.

V místních částech už teď přemýšlejí, jak s penězi naloží.

„Kostelec dostane dva miliony a dvě stě osmdesát dva tisíc korun letos i příští rok. Zatím jsme určili asi čtyřicet akcí, které by se tady měly aktuálně řešit. Některé ale mohou zařídit jiné organizace, a nebudou tedy muset být financované z těchto peněz,“ řekl zastupitel Karel Jankovič (ČSSD).

Kolik místní části dostanou?
Louky              1 246 000 Kč
Kostelec          2 282 000 Kč
Klečůvka            362 000 Kč
Kudlov             1 676 000 Kč
Lhotka-Chlum      419 000 Kč
Štípa                2 115 000 Kč
Prštné              1 105 000 Kč
Velíková             666 000 Kč
Salaš                  253 000 Kč
Příluky              1 947 000 Kč
Lužkovice           731 000 Kč
Jaroslavice          940 000 Kč
Malenovice         8 670 000 Kč
Mladcová           1 486 000 Kč
U Majáku           1 102 000 Kč
Celkem            25 000 000 Kč

Mezi návrhy je třeba prodloužení chodníku směrem k Lešné, zřízení autobusové zastávky u hřbitova. O možnostech se radil s tamními občany ve čtvrtek.

„Kdyby to tak bylo každý rok, tak by to bylo samozřejmě poznat,“ říká o finanční injekci předseda kostelecké komise Jiří Kadeřábek.

Do oprav infrastruktury asi vloží takto získané peníze peníze i Klečůvka. Tam už vědí, že dostanou 362 tisíc korun na rok.

„Nedozvěděli jsme se ovšem ještě, na co můžeme přesně částku využít,“ poznamenal za Sdružení za spokojenou Klečůvku Miroslav Rafaja.

Podle něj by bylo dobré dokončit dětské hřiště, dořešit osvětlení, opravit chodníky a také náměstí.

„To je ovšem už větší investice. Máme schůzku v pondělí na radnici, kde bychom se měli dozvědět pravidla využití těchto peněz,“ dodal Rafaja.

V Klečůvce není činná komise místní části, sdružení má ale podle Rafaji mandát dvou třetin ze tří set obyvatel. Na zastupitele Ctirada Zámorského (ODS) nebo Oldřicha Květáka (KSČM) se může ovšem obrátit se svým návrhem i kdokoliv mimo sdružení.

Největší balík peněz obdrží Malenovice. Místní část s více než sedmi tisíci dvěmi sty obyvatel obdrží osm milionů a šest set sedmdesát tisíc.

„Nejlepší by asi bylo postupovat při opravách systematicky. Za nějakých deset, patnáct let by byly spravené celé Malenovice. To zhruba odpovídá životnosti komunikací, takže by se mohlo začít zase odznova. Vyvaroval bych se dělat opravy cik cak,“ míní člen komise místní části Radim Hrubý.

V místních částech si mohou rozmyslet, zda utratí přidělené peníze letos, nebo si část nebo všechny nechají na větší projekt na příští rok.

„Opačný postup, tedy vyčerpat si peníze o rok dříve, však možný nebude,“ dodala mluvčí radnice Masaříková.