Nedáte peníze? Tak Zlín opustíme (Milan Libiger - MF DNES)

28.03.2008 16:41

Po Želechovicích chce nezávislost na Zlínu i Kostelec

Zlín - Zlínští zastupitelé včera souhlasili s vypsáním referenda o odtržení Želechovic od krajského města. Uskuteční se už v půlce května. Pokud se lidé této městské části vysloví pro osamostatnění, bude Zlín od příštího roku o zhruba 1600 obyvatel menší.

A další úbytek lidí by mohl brzy následovat. Hlasování o odtržení od Zlína chce totiž ještě letos docílit také Kostelec. Obě části jsou nespokojeny s tím, jak se o ně radnice stará. A věří, že jako samostatné obce to dokáží mnohem lépe.

Vedení města připouští, že vůči nim má dluhy. Říká však, že se nedají splácet hned a týkají se i jiných částí.

"Schází nám dětské hřiště, není opravená škola, ani chodníky. A jediná odpověď vždy je, že nejsou peníze. Cítíme už beznaděj," uvedl Michal Špendlík, jeden z iniciátorů boje za osamostatnění Želechovic.

Se svými spolupracovníky chce v čase referenda oslovovat lidi, aby přišli hlasovat. Podle něho je většina obyvatel Želechovic pro osamostatnění, musejí to ale projevit v hlasování, které se uskuteční v sobotu 17. května.

To bude platné, jen pokud se ho zúčastní nadpoloviční většina zdejších voličů. A stejné množství hlasů bude nutné pro vznik nové obce Želechovice. Zastupitelé vypsání referenda museli včera v souladu se zákonem schválit. Rozhodovali jen o termínu konání.

Primátorka Irena Ondrová, která se včerejšího zasedání nezúčastnila, ale už dříve řekla, že město Želechovicím v cestě za samostatností bránit nebude.

"Nechceme nikoho přemlouvat," prohlásila Ondrová.

Podobný názor mají i další zastupitelé. "Pokud se chtějí osamostatnit, tak ať to udělají. Myslím si, že vůči Želechovicím nějaké závratné dluhy nemáme. Problémy, které tam jsou, se dají vyřešit. Ale ne hned," řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř.

O vznik samostatné obce však neuvažují jen v Želechovicích, "svobodně dýchat" chtějí také v Kostelci. Založili tam přípravný výbor, který chystá podklady pro petici za vypsání referenda. "Udělali jsme si v Kostelci malou anketu a většina lidí s osamostatněním souhlasila," uvedl Ivo Kovář ze Sdružení pro ekologii Kostelec.

Podle něj město investovalo do Kostelce za posledních dvacet let velice málo peněz a nenastartovalo tam žádný rozvoj. "Nefunguje tady rozhlas, silnice jsou ve špatném stavu, dětská hřiště nejsou udržována. Infrastruktura stárne a radnice opraví jen to, co hoří," řekl Kovář.

"Zdá se mi, že se některé městské části vezou na vlně Želechovic. Dlouho nic a najednou se chtějí osamostatnit. Kostelec je v tomto ohledu zvlášť specifický, protože na jeho katastru leží zoo Lešná. Nedovedu si představit, jak by sháněli miliony korun do jejího provozu a rozvoje," reagoval Šenkýř.

Bodem sváru je také dálniční přivaděč, který má vést přes Kostelec. Město ho prosazuje, zdejší lidé odmítají. Kostelečtí by chtěli petici zlínské radnici předložit ještě letos v květnu. Pokud by se Kostelec osamostatnil, Zlín by přišel o dalších asi 1900 obyvatel.

Zlínští zastupitelé včera také odmítli vznik městských částí s malými radnicemi. O ty usilovaly například Lužkovice či Malenovice. Návrh na jejich zřízení podala senátorka Alena Gajdůšková. "Je to je jediný možný prostředek, který by dokázal zabránit tomu, aby se Zlín rozpadl na menší části," řekla. Příliš pochopení však mezi zastupiteli nenašla. "Nejsem si jistý, jestli by se po zřízení malých radnic nechtěly městské části taky osamostatnit," uvedl náměstek primátorky Martin Janečka. Zastupitelé ale schválili to, že bude mít každý z nich na starost nějakou okrajovou část. Vzniknou také komise, které by měly spolupráci mezi městem a lidmi zlepšit.

"Jen vznik městských obvodů zabrání rozpadu Zlína." Alena Gajdůšková