Otevření koupališť museli kvůli počasí odložit (Zlínský deník, Hana Minaříková)

01.06.2010 23:59

Zlínsko – Převážně zataženo, déšť, ojediněle bouřky, denní teploty maximálně do dvaceti stupňů Celsia. Tak vypadá podle meteoroložky Dagmar Honsové předpověď počasí pro Zlínsko na prvních deset červnových dnů.

Většina koupališť v regionu, která v této době už bývají v provozu, zeje prázdnotou a ještě nějakou dobu zavřená zůstanou.

V pátek mělo začít fungovat například otrokovické koupaliště. „Všechno máme připravené – nadomlouvané plavčíky i obsluhu koupaliště. Počasí nám ale nepřeje. Obvykle přitom květen patří mezi nejteplejší měsíce, kdy máme nejvíc návštěvníků,“ uvedl správce nemovitostí města Otrokovice Karel Skopal.

Dodal, že pokud by se počasí umoudřilo, je možné bazén do několika hodin otevřít. „Bohužel podle předpovědi počasí to v nejbližších dvou týdnech nevidím růžově,“ povzdechl si Skopal.

O minulém víkendu se mělo otevřít také zlínské koupaliště Zelené. „Budeme se snažit otevřít tento víkend, bude ale záležet na počasí. Každopádně v měsíci červnu určitě otevřeme, i když nebude počasí úplně ideální,“ sdělila vedoucí úseku služeb zákazníkům Iva Procházková.

Později než obvykle otevřou koupaliště i ve Štítné nad Vláří, které vyhřívají sluneční kolektory. „V tomto týdnu začneme bazén připravovat na otevření. Pokud ale bude opravdu tak špatné počasí, jak slibují, tak nevím, kdy začne areál sloužit veřejnosti,“ zmínila starostka obce Marie Hrnčiříková.

Počasí komplikuje v Újezdě u Valašských Klobouk dokonce i samotnou přípravu koupaliště. „Nemáme ochrannou folii, a tak musíme před každou sezonou bazén natřít speciální barvou. Dokud ale bude každou chvilku pršet, tak to nepůjde. Barva totiž nesmí přijít do styku s vodou, dokud pořádně neuschne,“ vysvětlil starosta Újezda Vladimír Kráčalík.

I přes nepříznivé počasí už funguje koupaliště v městské části ZlínKostelec. „Otevřeno máme asi dva týdny. Koupat se ale zatím chodí většinou jen hoteloví hosté. Ostatní návštěvníky odrazuje počasí,“ řekl pracovník hotelu Lázně Kostelec Petr Miškar.

Letošní květen byl podle odborníků neobvykle chladný a srážkově výrazně nadprůměrný. „Za celý měsíc jsme nezaznamenali ani jeden letní den, tedy den, kdy teplota vzduchu vystoupila na pětadvacet stupňů celsia a více,“ poznamenala Honsová.

Zdůraznila, že přitom bývalo v květnu obvyklé zaznamenat i tropické teploty, tedy od třiceti stupňů Celsia výš. „Délka slunečního svitu v tomto měsíci byla také podprůměrná. Odpovídá délce slunečního svitu v únoru,“ doplnila meteoroložka.