Peníze půjdou i do úprav chodníků (Zlínský deník, Marie Šidlová)

09.02.2010 00:14

Zlín – Převážně do oprav chodníků budou i letos investovat komise místních částí Zlína celkově 25 milionů korun, které jim magistrát přidělil podle počtu obyvatel.

Financovat z nich ale budou například i zábavné akce pro občany. Některé části také myslí na budoucnost a peníze vloží do projektových dokumentací.

Největší částka, bezmála devět milionů korun, připadá na místní část Malenovice. Dodělat plánují v tomto roce rekonstrukci chodníků na třídě Svobody i v ulici Tyršova. Rády by ale také měly podle tajemnice komise Jany Bazelové nová parkovací místa v ulici Zahradní a nové hřiště v lokalitě Skalka nedaleko hradu.

„To jsou priority, které si občané přejí. Potom samozřejmě další opravené chodníky, které jsou v hrozném stavu. Na těch je nejvíce vidět, že se něco děje,“ míní Bazelová.

Zkulturnit je proto chtějí i obyvatelé Kostelce, kteří hospodaří s částkou přes dva miliony korun.

„Novou komunikaci pro pěší bychom chtěli vybudovat v ulici Přehradní a také zpevnit krajnice v ulici Zlínská. Hlavní je ale pro nás zbourání staré hasičské zbrojnice, blízko níž je památník prvního československého prezidenta. Z této části Kostelce chceme udělat náměstíčko,“ vysvětlila tajemnice Marta Mikulíková.

U Majáku chtějí odpočinkový park

U Majáku by se mohlo dočkat změn okolí nového dětského a sportovního hřiště. Lidé si přejí v jeho blízkosti odpočinkový park.

„Problém máme kromě špatných komunikací také s parkováním. Z jednoho milionu však místa na stání nezbudujeme. Proto věříme, že by nám mohlo pomoci město. Stejně tak s přístřeškem na zastávce, který chybí,“ zdůraznila tajemnice komise Jana Němcová.

O nadstřešení stanovišť vozidel pro cestující usilují také Jaroslavice. Mimo tuto akci by ráda tamní komise získala podporu radnice na úpravu lokality Drahy, konkrétně odvodnění i rekonstrukci silnice.

„Nějaké peníze si ale chceme nechat i na stoleté výročí od vysvěcení kaple svaté Anny, kterého se má zúčastnit i arcibiskup Graubner,“ poznamenala tajemnice Vlasta Ordeltová.

V Loukách zase ušetří nějaké peníze na dětský den, mikulášskou besídku i rozsvícení vánočního stromu. Letos prvně plánují také pronajmutí ledové plochy na zimním stadionu pro rodiče s dětmi.

„Nezapomínáme ale samozřejmě na opravy chodníků. Rádi bychom také upravili zastávku MHD v ulici Hasičská, vybudovali víceúčelové hřiště a lávku přes řeku Dřevnici,“ doplnila tajemnice Lidmila Svobodová.

Své návrhy již předložily jednotlivé komise místních částí Zlína magistrátu. Ten v současné době požadavky naceňuje. Na základě analýz se potom komise rozhodnou, kterým investicím dají přednost.