Policisté odložili případ hasičských aut (Zlínský deník, Anna Novotná)

09.02.2009 23:21

Želechovice nad Dřevnicí, Zlín - Trestný čin zpronevěry se nestal. Takový je závěr zlínské policie, která prošetřovala kauzu želechovických hasičských vozů. Vše tak nyní plně do rukou přebírají právníci obou znesvářených stran – tedy zlínského magistrátu a želechovického obecního úřadu.

O co jde? Ještě před lednovým odtržením Želechovic od krajského města nařídila Bezpečnostní rada Zlína želechovickým hasičům, aby si vyměnili své vozy s kolegy ze Štípy a Kostelce. To však Želechovičtí odmítli učinit s tím, že by dostali horší auta a že se je tímto způsobem snaží magistrát poškodit. Následovalo tak trestní oznámení Zlína na velitele želechovických hasičů Petra Dolanského a Josefa Sedláře kvůli podezření z trestného činu zpronevěry.

„Policejní komisař zjistil, že nebyly splněny všechny znaky skutkové podstaty uvedeného trestného činu,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Zlínský magistrát je podle policistů jednoznačným vlastníkem vozidel, ale vypořádání obou stran je soukromoprávní záležitostí Želechovic a Zlína, nikoliv trestně právním sporem, který by mohla řešit právě policie.

Zlínská radnice se obrátila na soud.

„Povinnost chránit svěřený majetek vyplývá statutárnímu městu Zlínu přímo ze zákona. Protože hasičská technika je movitým majetkem Zlína, muselo město využít všechny zákonné prostředky k jejímu navrácení,“ zdůvodnila trestní oznámení mluvčí magistrátu Marie Masaříková. Radnice tedy pokračuje právě v občansko-právním řízení u zlínského okresního soudu.

Želechovický starosta Michal Špendlík kvitoval závěr policie s radostí.

„Jinak to dopadnout nemohlo. Bylo jasné, že se velitelé nedopustili trestného činu. Od počátku je to spor o majetek,“ je přesvědčený Špendlík.

Míní dále, že spory sice k ničemu dobrému nevedou, ale že se Zlín neměl snažit vyměnit auta před vypořádáním majetku mezi Želechovicemi a Zlínem.

„Obec v žádném případě nestojí o starší techniku,“ dodal Špendlík.