Problém na kostelecké křižovatce působí sami řidiči (Zlínský deník, Hana Minaříková)

16.07.2009 01:12

Zlín /AKTUALIZOVÁNO, ANKETA/ - Stále častěji se v poslední době obracejí na zlínské strážníky rozhořčení řidiči, kteří stojí dlouhé minuty na kostelecké křižovatce a při výjezdu na hlavní silnici mezi Zlínem a Fryštákem čekají na zelenou.

Stěžují si, že na světelné křižovatce ze směru od Kostelce trvale nastaven světelný signál červené barvy.

„Velmi často se stává, že operační důstojník městské policie přijímá během krátké chvíle od rozhořčených řidičů, kteří stojí v dlouhé koloně aut, za sebou hned několik takových oznámení,“ uvedla mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová. Dodala, že v těchto případech se vždy obrátila městská policie na zlínské Technické služby, zda se nejedná o nějakou poruchu.

Podle Technických služeb jsou však jediným problémem sami řidiči.

„Na křižovatce jsou umístěna čidla, která jednotlivé signály na semaforech spínají. Jsou nastavená tak, že pokud automobil dojede na stop čáru a z ostatních směrů nic nejede nebo tam je už delší dobu zelená, přepne semafor tak, aby mohlo vozidlo jet,“ sdělil za Technické služby vedoucí veřejného osvětlení a dopravní signalizace Zdeněk Jokl. Dodal, že pokud řidič zůstane stát od čáry daleko čidlo jej nezaregistruje a semafor nesepne.

„To pak způsobí, že zelený signál neustále svítí pro vozidla na trase mezi Zlínem a Fryštákem, zatímco směr od Kostelce stojí. Jednoduchým řešením problému tedy je, aby řidič prvního vozidla, které přijíždí k semaforu, dojížděl co nejblíže k vodorovnému značení, aby jej čidlo zaznamenalo," vysvětlil Jokl. O senzoru však zřejmě mnozí řidiči nemají ani tušení. V blízkosti křižovatky se totiž nenachází žádná cedule, která by na něj upozorňovala a podle technických služeb se tam ani v budoucnu neobjeví. „Každý kdo dělal autoškolu ví, že se má zastavovat těsně na stop čáře, takže kdo to dodržuje, nemá problém,“ konstatoval vedoucí veřejného osvětlení a dopravní signalizace.

To, že je na křižovatce směrem od Kostelce s provozem opravdu problém potvrzují i mnozí řidiči.

„Někdy se tam tvoří pěkně dlouhá fronta, nejhorší je, že člověku nezbývá nic jiného, než počkat, až se semafor přepne, což někdy trvá celkem dost dlouho,“ povzdechl si jeden z řidičů, který pravidelně přes Kostelec do Zlína jezdí Pavel Stašek.

Ti, kteří mohou, se křižovatce raději vyhnou. „Ještě než tam postavili semafory, jezdila jsem do Zlína pravidelně přes Kostelec. Teď to raději objíždím přes Fryšták. Tam totiž na červené stojím jen zřídka,“ sdělila Lenka Pospíchalová z Lukova.