Protesty stavbě Domu na půli cesty nezabránily - Martina Nováková - Zlínský deník

13.09.2007 17:17

ZLÍN - Stavba Domu na půli cesty v Kostelci u Zlína, který pomůže k osamostatnění dětem z dětských domovů, začne ještě letos. Občanské sdružení Pod křídly tak jako investor získalo koncem srpna po zhruba dvou letech pravomocné stavební rozhodnutí.

Původně se přitom mělo začít stavět až na jaře příštího roku. Čekalo se totiž, že se opět odvolají tamní občané, kteří se stavbou nesouhlasí.

"Nepočítali jsme s ním tak brzo. Takže zahájení prací teď záleží jen na penězích," prozradila předsedkyně sdružení Pod křídly Emilie Smrčková. Řešením můžou být různé nadace. "Několik jsme jich oslovili. Chceme letos vybudovat za dvě stě tisíc alespoň základovou desku. Jinak činí rozpočet pět milionů," sdělila Smrčková.

Občanské sdružení Kostelec-Štípa, složené z tamních obyvatel, nakonec rezignovalo a další odvolání proti stavbě už nepodalo. "Nevidíme v tom další perspektivu. Naše argumenty stejně nikdo nevyslyšel. Další kroky už podnikat nebudeme," řekl předseda Petr Křemének. Hlavní problém však vidí stále v pozemku a samotném objektu. "Proti dětem nemáme nic. Nelíbí se nám ale, že mezi rodinnými domy vyroste činžák. Město mělo najít vhodnější místo. Parcela je hned u silnice, navíc půda tam je hodně vlhká," popsal Křemének.

Stavební práce začnou nejdříve v říjnu. "Z nadací se nám vyjádří nejdříve koncem září nebo začátkem října. Navíc Kostelci se začneme věnovat až po dokončení podobného domu ve Valašském Meziříčí. Zde otvíráme 12. října," upřesnila Smrčková. Stavbu ještě může kromě financí zbrzdit podmínka města Zlín. "Město darovalo k výstavbě pozemek za symbolickou částku. Podmínkou však je zahájení prací do konce roku. Protože jsme ji stanovili ještě v začátcích, nyní o tomto problému jednáme," sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

"Včera jsem podávala žádost o posunutí termínu podmínky. Navrhla jsem konec května 2009. Bude se to řešit," potvrdila Smrčková. Dům na půli cesty bude rodinný dvojdomek. Poskytne bydlení čtyřem mladým, kteří budou mít k dispozici byty 1+kk. Dohlížet na ně bude domovnická rodina v bytě 3+kk. Nájemníci musejí mít podle pravidel práci, platit nájem a ukládat si na stavební spoření.Původně se přitom mělo začít stavět až na jaře příštího roku. Čekalo se totiž, že se opět odvolají tamní občané, kteří se stavbou nesouhlasí.

"Nepočítali jsme s ním tak brzo. Takže zahájení prací teď záleží jen na penězích," prozradila předsedkyně sdružení Pod křídly Emilie Smrčková. Řešením můžou být různé nadace. "Několik jsme jich oslovili. Chceme letos vybudovat za dvě stě tisíc alespoň základovou desku. Jinak činí rozpočet pět milionů," sdělila Smrčková. Občanské sdružení Kostelec-Štípa, složené z tamních obyvatel, nakonec rezignovalo a další odvolání proti stavbě už nepodalo.

Nevidíme v tom další perspektivu. Naše argumenty stejně nikdo nevyslyšel. Další kroky už podnikat nebudeme," řekl předseda Petr Křemének. Hlavní problém však vidí stále v pozemku a samotném objektu. "Proti dětem nemáme nic. Nelíbí se nám ale, že mezi rodinnými domy vyroste činžák. Město mělo najít vhodnější místo. Parcela je hned u silnice, navíc půda tam je hodně vlhká," popsal Křemének.

Stavební práce začnou nejdříve v říjnu. "Z nadací se nám vyjádří nejdříve koncem září nebo začátkem října. Navíc Kostelci se začneme věnovat až po dokončení podobného domu ve Valašském Meziříčí. Zde otvíráme 12. října," upřesnila Smrčková.

Stavbu ještě může kromě financí zbrzdit podmínka města Zlín. "Město darovalo k výstavbě pozemek za symbolickou částku. Podmínkou však je zahájení prací do konce roku. Protože jsme ji stanovili ještě v začátcích, nyní o tomto problému jednáme," sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

"Včera jsem podávala žádost o posunutí termínu podmínky. Navrhla jsem konec května 2009. Bude se to řešit," potvrdila Smrčková.

Dům na půli cesty bude rodinný dvojdomek. Poskytne bydlení čtyřem mladým, kteří budou mít k dispozici byty 1+kk. Dohlížet na ně bude domovnická rodina v bytě 3+kk. Nájemníci musejí mít podle pravidel práci, platit nájem a ukládat si na stavební spoření.