Referendum v Kostelci bude už za měsíc (Zlínský deník, Marie Šidlová)

10.08.2009 01:02

Zlín - Přesně za měsíc rozhodnou obyvatelé zlínské části Kostelec o tom, zda budou od roku 2011 součástí samostatné obce. Referendum o osamostatnění se bude konat 11. září od 10 do 22 hodin.

Kostelec se od Zlína oddělí v případě, že k urnám přijde více než polovina tamních oprávněných voličů a bude hlasovat pro odtržení.

„O referendu jsme občany informovali prostřednictvím Kosteleckých listů. Před jeho konáním plánujeme také dvě veřejná setkání, a to 14. srpna a 4. září. Dále odkazujeme zájemce na speciální webové stránky,“ sdělil jeden z iniciátorů odtržení a zmocněnec přípravného výboru Miroslav Novotný.

Jak upřesnila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková, volit se bude na dvou místech, jak jsou místní zvyklí. „Jedna z volebních místností bude v budově mateřské školy nedaleko štípského kostela v ulici Lešenská. Urny budou potom také v budově úřadovny Kostelce v ulici Zlínská, kde sídlí klub seniorů,“ přiblížila mluvčí.

Přípravný výbor radnici vytýká, že se podle něj málo stará o jejich místní část. Pod petici o osamostatnění části se podepsalo více než 450 obyvatel z 1560 oprávněných voličů. Zástupci petičního výboru tak získali potřebných třicet procent pro vyhlášení referenda. Kromě příznivců samostatnosti však žijí v Kostelci i takoví, kteří naopak sepisují antipetice pro odloučení.