Silnice a dálnice? Nutné "zlo" - KAREL TOMAN, ml. - str. 04 - Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

06.06.2007 17:26

JAK SE ŽIJE S DÁLNICÍ ZA HUMNY V nejbližších letech začne v kraji stavba nových rychlostních silnic R55 a R49. Lidé v jejich blízkosti se obávají, že jim stavba a provoz silnic znepříjemní život. Někteří dokonce přijdou o své domy.

Zlínský kraj dálnici a rychlostní silnice potřebuje. Jejich stavba a provoz ale mnoha lidem ztíží život

Zlínský kraj - Stavba dálnice D1 na severu Kroměříže se pro rodinu Kořínkových proměnila v horor. Hluk od rána do večera, přes týden i o víkendech. Mizerný a občas žádný přístup ke zpevněným cestám a chodníkům směrem na Kroměříž. Okolí domu, které se pravidelně mění v blátivou bažinu nebo prašnou poušť.

Na něco podobného se už mohou "těšit" i na dalších místech ve Zlínském kraji. To, že se čtyři rodiny ve Fryštáku musejí stěhovat, protože jejich domy musejí silnici R49 ustoupit úplně, je pak možné s mírnou nadsázkou označit za výhru.

Jak se dostanou do města?

Abychom ale nebyli ke stavařům nespravedliví: Kořínkovi dnes tvrdí, že se s firmou Skanska už naučili vycházet. Problém vidí jinde. "Projektant na nás úplně zapomněl, vůbec nepočítal s tím, že potřebujeme přístup do města," diví se Jindřich Kořínek.

Aby se podobným nedopatřením předešlo, pořádá krajský úřad setkání se zástupci obcí, kterých se stavba dálnice a rychlostních komunikací dotkne.

Naposledy se podobná schůzka konala 30. dubna. Přijeli na ni dokonce poslanci a senátoři, radní pro dopravu, hejtman a dva jeho náměstci. Za Ředitelství silnic a dálnic se dostavil generální ředitel, šéf závodu Brno a správy Zlín. Nechyběl ani pověřený šéf Státního fondu dopravní infrastruktury. "Účast byla opravdu hvězdná," glosoval seznam hostí starosta Hulína Roman Hoza.

Příjezd "těžkých vah" odpovídal významu schůzky, jde totiž do tuhého. A zdaleka ne všechno jde hladce.

Zjednodušeně řečeno: čím dále od Hulína ke slovenským, respektive rakouským hranicím, tím je osud staveb rychlostních silnic R49 a R55 nejasnější. Hlavně díky protestům obyvatel a ochránců přírody. Už v říjnu 2009 by se nicméně měly propojit rozestavěné dálniční úseky Mořice - Kojetín - Kroměříž. Dálnice tak definitivně dorazí do Zlínského kraje.

Stavba R55 z Hulína do Otrokovic Skalky začne asi už příští rok, hotová by měla být roku 2011. Stavba jihovýchodního obchvatu Otrokovic a úseku R55 z Napajedel do Babic se plánuje na rok 2009.

Čtyřproudá silnice R49 z Hulína do Fryštáku se začne stavět také příští rok, i ona by měla být v provozu roku 2011.

Připravuje se stavba přivaděče z R49 od Fryštáku na Zlín. Chystá se i stavba úseku R49 z Fryštáku na slovenské hranice. Ta by měla začít roku 2010.

Na těchto dvou posledně jmenovaných úsecích, zejména v Kostelci u Zlína a na Vizovicku, přibývá protestů obyvatel proti plánované stavbě. O nich vás MF DNES bude podrobněji informovat zítra.

Lidé se tam snaží uplatnit svá práva. "Pokud žijí v blízkosti jakékoliv stavby, stávají se lidé účastníky stavebního řízení. Během něj by měli své případné nároky uplatňovat," tvrdí vedoucí správy Ředitelství silnic a dálnic pro Zlínský kraj Rostislav Vacula.

"O území dotčené výstavbou by se měli zajímat i představitelé měst a obcí a hájit tak oprávněné zájmy svých občanů," dodává.

Právě problémy Kořínkových a Vaculíkových s chodníkem do města názorně ukazují, jak je důležité včas se do stavebního řízení zapojit.