Silnice R49 se začne stavět už v příštím roce - Veronika Jurčová - Zlínský deník

17.12.2007 17:13

Zlín, Fryšták - Stavební povolení na výstavbu prvního osmnáctikilometrového úseku rychlostní komunikace R49 z Hulína do Fryštáku na Zlínsku by mělo spatřit světlo světa ještě letos. Pokud nenastanou žádné komplikace, stavět se bude už příští rok. Souběžně by měl začít vznikat také přivaděč od Fryštáku do Zlína.

"Komunikace R49 se nachází stále v přípravné fázi, brzy už ale požádáme o stavební povolení," uvedl vedoucí zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Rostislav Vacula. Pokud nenastanou problémy s výběrem zhotovitele stavby, začne se stavět během několika měsíců. "Přislíbeno na to máme na příští rok přes tři sta milionů korun," upřesnil Vacula.

Podobně se vyjádřil i zlínský hejtman Libor Lukáš. "Uděláme všechno pro to, aby stavba prvního úseku R49 mezi Hulínem a Fryštákem začala příští rok. Půjde to nejspíš až v jeho druhé polovině. Usnesení sněmovního hospodářského výboru, který se v listopadu rozhodl navýšit rozpočet na stavbu z původních šedesáti na tři sta padesát milionů korun, nás k tomu posunuje," uvedl zlínský hejtman Libor Lukáš.

Současně propuknou také práce na přivaděči Fryšták - Zlín. Ten by se dal pomyslně rozdělit na tři části. Tu z Fryštáku ke křižovatce v Kostelci má na starosti ŘSD a Státní fond dopravní infrastruktury, etapu od křižovatky po Kaufland na Vršavě zastřešuje kraj, zbytek včetně obchvatu Zálešné spadá pod zlínský magistrát. Přivaděč i R49 mají být zprovozněny zároveň v roce 2010. "Tuto podmínku jsme si vymínili. Zamezí to tomu, že by ve městě vznikl dopravní špunt," vysvětlil starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Přivaděč povede z Fryštáku přes tamní přehradu kolem Kauflandu a Zálešné k Lidlu na Obecinách. Tam se napojí na třídu T. Bati. Ve Fryštáku v okolí hráze už v těchto dnech dělníci chystají terén. "Nejedná se ještě přímo o investiční akci. Jde pouze o přípravu území ke stavbě," objasnil Doležel.

Silnice R49 propojí Česko se Slovenskem. Celkem bude dlouhá šedesát kilometrů. První etapa z Hulína do Fryštáku bude stát téměř sedm miliard.