Slušné chování nemá na půdě Zlína odezvu (Aleš Fuksa - Právo)

18.03.2008 16:45

Občanská sdružení a místní iniciativy budou s krajským městem bojovat (komunikovat) společně

Desítka občanských sdružení a iniciativ se podepsala pod prohlášení, které je výsledkem nedělní schůzky místních částí města Zlína.

Jednotliví zástupci jsou nespokojeni s postojem zlínského magistrátu vůči okrajovým částem krajského města, shodli se proto na potřebě vzniku městských částí, které by měly svá zastupitelstva, a především rozpočet.

"V Česku již podobně fungují města Opava, Pardubice, Liberec, Brno, Ostrava, Plzeň a Praha. Nejedná se o nic nového," uvedl koordinátor společného ustanovení a předseda Sdružení za zdravé Lužkovice (SZL) Evžen Babík. Okrajové části magistrát podle něj zanedbává. "Snažili jsme se naše problémy řešit po dobrém, ale slušné chování nemá na půdě města žádnou odezvu. To jsou pětileté zkušenosti při pokusu o rozvoj Lužkovic," dodal předseda SZL.

Setkání zástupců hned deseti občanských sdružení a iniciativ snažících se upozornit na špatnou komunikaci s městem se událo jen několik dní po konfrontaci názorů mezi primátorkou Zlína Irenou Ondrovou (ODS), jejími radními a občany Želechovic. Ti již na městě podali petici, ve které žádají vyhlášení referenda o odtržení dvoutisícové obce od Zlína.

Radní navrhují regionální komise

Tehdy se pro Právo primátorka Ondrová vyjádřila, že případné osamostatnění nespustí lavinu dalších petic a referend týkající se osamostatnění některých místních částí. Nyní se ale hovoří o odtržení asi Malenovic a dále Kostelce.

O osamostatnění uvažovali i v Lužkovicích, ty ale nemají zákonný počet minimálně jednoho tisíce obyvatel. "Společně s dalšími sdruženími po statutárním městě požadujeme, ať do konce roku změní svoji organizaci a zlepší fungování své správy. Navrhovanou formou je zřízení zákonně možné formy městských částí s přesně definovanými pravomocemi a vlastním rozpočtem," shrnul výsledky schůzky Babík.

Radní v pondělní odpoledne odsouhlasili záměr podpory vzniku dalších dobrovolných regionálních komisí v příměstských částech. Zároveň chtějí sjednotit občanské iniciativy a úřadovny města a jmenovat vybrané členy zastupitelstva pro jednotlivé místní části.

"S tímto návrhem jde rada do nejbližšího zastupitelstva," uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Zastupitelstvo jako jediné může rozhodnout o změně organizace na jednotlivé městské části. Radní se však shodli, že reorganizace Zlína na městské části je neekonomická. Podle dalšího ze členů koordinačního výboru zlínských občanských sdružení a iniciativ Jana Kalendy však zřízení dalších regionálních komisí případně osadních výborů nic neřeší.

"Chceme udržet Zlín jako jeden celek, ale zároveň o sobě chceme rozhodovat sami. Od revoluce se v Lužkovicích kromě cesty a chodníku nic neudělalo. Důchodci se nemají kde setkávat, není zde vyžití pro mládež. U nás nemůžeme uspořádat ani tancovačku. Není prostě vůbec možnost pro jakoukoliv iniciativu. Slibů už jsme zažili dost," poznamenal Kalenda.