Spor o městské obvody trvá (Milan Libiger - MF DNES)

01.04.2008 15:00

Zlínská radnice nabízí okrajovým částem přímé peníze z rozpočtu, odezvu to ale nemá

Zlín - Možná jde o rozruch, který vyšumí do ztracena. Ale třeba je to naopak a právě teď se rozhoduje o další budoucnosti Zlína. Jeden z těchto dvou konců může mít diskuse, která se vede kolem budoucnosti okrajových částí krajského města. Jejich obyvatelé usilují o větší samostatnost a například v Lužkovicích či v Malenovicích požadují vznik malých radnic s vlastními rozpočty i zastupitelstvy.

Zlínská radnice to odmítá s tím, že jde o drahé řešení. Jako variantu nabízí regionální komise složené z místních lidí. A nově také vyčlenění sumy peněz v městském rozpočtu přímo pro každou okrajovou část zvlášť s tím, že by o jejich využití rozhodovaly právě i komise.

"Je třeba najít průsečík mezi požadavky lidí a našimi představami. Pokud možno bez vzniku městských obvodů, které by zvýšily náklady na provoz města na úkor investic," uvedl náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík z ODS, který má oblast financí ve své kompetenci.

Podle jeho představ by se mohly peníze v rozpočtu pro konkrétní části vyčlenit už ve druhé půlce letošního roku. Věří, že pak budou finance využívány více v souladu s přáními obyvatel, kteří v dané lokalitě žijí.

Tento návrh ale jako kompromis už předem zástupci některých okrajových částí odmítají. "To je o ničem, ať každá městská část dostane, co jí patří. Ale to zlínská radnice nechce připustit, protože by si musela utáhnout opasek," řekl Jiří Mecerod, který bojuje za větší samostatnost Malenovic.

Podle něho město zbytečně utrácí velké peníze za věci, které obyčejní lidé nepotřebují. Uvádí třeba budování kongresového centra za půl miliardy korun či nedávný nákup podílu zlínského hokejového klubu.

Mecerod je přesvědčen, že jako městský obvod Malenovice budou hospodařit lépe. Totéž si myslí také lidé z Lužkovic. Podle nich není zřízení obvodů drahé.

"Systém může fungovat s minimálními náklady na provoz a díky zainteresovanosti osob na výsledku a lepší kontrole se spíš ekonomicky vyplatí," uvedl Jiří Přemyslovský ze Sdružení za zdravé Lužkovice. "Zřízení regionálních komisí není cestou, která by Zlínu a jeho místním částem pomohla. Lužkovice a další občanské iniciativy trvají na zřízení městských částí s vlastní samosprávou a rozpočtem," řekl předseda sdružení Evžen Babík.

Lužkovická organizace před nedávnem svolala setkání zástupců několika okrajových částí Zlína. A společně se dohodli na tom, že chtějí, aby bylo krajské město rozděleno na obvody. Zatím svého cíle nedosáhli, usilovat o něho chtějí ale dál. "A pokud neuspějeme, sepíšeme petici za odtržení Malenovic od Zlína," řekl Mecerod. Mezi zastupiteli mají takové názory podporu jen u komunistů. "Požadavek občanů je zcela legitimní. Město pak zůstane celé a nerozpadne se," řekl František Rábek z KSČM.

"Nevím, jestli je situace v okrajových částech skutečně tak tristní," řekl občanský demokrat Miroslav Šindlář. "Když radnice nerealizuje záměry lidí z okrajových částí, tak tam hned začínají uvažovat o referendu," dodal radní Tomáš Úlehla z ODS.

* Hrozí Zlínu rozpad?

Obce, které po roce 1990 vznikly odtržením od Zlína: Březnice, Tečovice, Ostrata, Lípa, Lhota, Karlovice

Okrajové části Zlína, jejichž obyvatelé požadují vznik městských obvodů: Želechovice, Kostelec, Lužkovice, Malenovice