Spor: Želechovičtí nechtějí Zlínu vydat jeho auta (Zlínský deník, Marie Šidlová)

01.11.2008 23:37

Zlín - Mezi dobrovolnými hasiči ze zlínské části Želechovice a vedením krajského města se rozhořel spor o hasičská auta. Radnice nařídila záchranářům z místní části, která se od Nového roku stane samostatnou obcí, vozidla vyměnit za starší z místních částí Kostelec a Štípa.

K předání mělo dojít ve čtvrtek, nicméně hasiči auta, která jsou majetkem města, vydat odmítají. Tvrdí, že Zlín je chce o techniku připravit kvůli odtržení Želechovic.

To nepopírá ani zlínská primátorka Irena Ondrová, nicméně vysvětluje, že důvody jsou čistě praktické. „V Kostelci a Štípě jsou vozidla starší. Tím, že se Želechovice oddělí, budou obhospodařovat v případě požáru jen svou lokalitu a ne navíc například Lužkovice, jak tomu bylo doposud,“ řekla Ondrová.

Pokud želechovičtí hasiči nevydají auta dobrovolně, hodlá Zlín podat žalobu či trestní oznámení.

O přerozdělení požárního majetku rozhodla v polovině října Bezpečnostní rada města Zlína. Pro výměnu hlasovali podle primátorky všichni její členové. Radu tvoří kromě představitelů města také zástupci složek integrovaného záchranného systému.

Podle ředitele odboru Integrovaného záchranného systému (IZS) a služeb ve Zlíně Hynka Maráka, který je členem bezpečnostní rady, se ale výměnou aut prakticky nic nezmění.

„Nedojde ke zhoršení ani zlepšení pohotovosti v případě požáru, pokud budou vyměněné automobily funkční. V Želechovicích je navíc stále k dispozici cisterna, přitom by tam podle zákonných předpisů stačila přenosná stříkačka,“ sdělil Marák.

S tím, že se nic nezmění, však nesouhlasí velitel želechovických dobrovolných hasičů Petr Dolanský. Přiblížil, že nová vozidla mají hasiči asi šest let. „Předtím jsme měli stará, která dosloužila. Stejná máme nyní dostat. Měli jsme neskutečné problémy s pořizováním náhradních dílů, motor jsme sháněli půl roku,“ uvedl Dolanský.

Mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková však upozornila, že rok výroby staršího auta, jež mají Želechovice dostat, je 1996, tedy jen o dva roky nižší než u současného. „Vyměněná stříkačka má být starší o šest let,“ zdůraznila.

Radnice uplácí ostatní, míní iniciátor odloučení

Jeden z iniciátorů odloučení Želechovic od Zlína Michal Špendlík považuje kroky radnice za nesmyslné. „Pokud se chceme bavit jako lidi, přesuny do Nového roku by se dělat neměly, jak to bylo domluvené. Přerozdělení majetku konkrétně do Kostelce a Štípy je navíc jasná kalkulace. Magistrát tím uplácí nespokojené části,“ míní Špendlík. „Hájíme zájmy města Zlína,“ reagovala primátorka Ondrová na Špendlíkovo prohlášení.

Podle právníka zlínského magistrátu Daniela Nováka zákon nestanovuje, který movitý majetek připadne Zlínu a který Želechovicím. „Není tedy jasné, zda by zrovna požární vozy zůstaly v jejich vlastnictví, protože získají podíl z veškerého movitého majetku na území celého města Zlína,“ poznamenal.

Magistrát má na přesuny právo

Že může nakládat Zlín s majetkem Želechovic před vznikem samostatné obce, potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

„Obec Želechovice nad Dřevnicí vznikne od 1. ledna 2009. Tímto okamžikem na ni rovněž přejde část majetku města Zlína. Do vzniku obce však veškerý majetek náleží městu Zlínu, které vůči němu vykonává plná vlastnická práva a může jej tedy i směnit za jiný majetek,“ uvedl Řepka.

Dodal, že by se však Zlín měl ve vlastním zájmu vyvarovat majetkových dispozic, jež by mohly vést ke zmenšení majetku, na nějž bude mít nová obec po svém vzniku zákonný nárok.

Jaký bude mít spor výsledek, není v tuto chvíli jasné. Zlínský magistrát podle právníka Nováka nyní připravuje odpověď na odmítavý dopis, který želechovičtí hasiči předali ve čtvrtek namísto požadovaných vozidel. Její obsah však zatím neprozradil.

A na dopis z radnice čekají želechovičtí hasiči, kteří jsou prý připraveni bránit se právně. „I to, abychom auta neodevzdali, nám doporučila právnička,“ sdělil velitel Dolanský.

Na opačné straně je připraven tým právníků města Zlína. Pokud Želechovičtí auta nevydají, hodlá radnice postupovat razantněji.

„Zvážili bychom právní kroky jako žalobu či trestní oznámení,“ potvrdila primátorka.

Do věci ještě možná znovu zasáhne také bezpečnostní rada města. Ta se má podle Maráka z IZS sejít příští týden ve čtvrtek a bude se sporem zabývat.