Stavba Domu na půli cesty bude pokračovat (Zlínský deník, Nikola Synek)

07.09.2008 23:52

Zlín - Přízemí stavby hotové, na něm nachystané palety cihel, ale nestaví se. To je obrázek, který už nejméně čtvrt roku mohli sledovat lidé projíždějící hlavní silnicí ve Zlíně-Kostelci.

U ní totiž stojí rozestavěný Dům na půli cesty, který má v budoucnu díky levné možnosti bydlení pomáhat mladým lidem z dětských domovů a z ulice. Počátkem roku ho začalo budovat občanské sdružení Pod Křídly. V nejbližší době by se už měla stavba konečně posunout kupředu.

„Po vyzdění přízemí a vybudování jeho stropu jsme čekali na další finanční prostředky z dotací. Během září už by se díky nim mělo začít s dobudováním patra,“ uvedla předsedkyně sdružení Pod Křídly Emílie Smrčková.

Rada Zlínského kraje na svém posledním jednání doporučila přidělit sdružení z krajského rozpočtu dotaci ve výši čtyř set tisíc korun, což bude schvalovat ve středu regionální zastupitelstvo. „Od ministerstva práce a sociálních věcí pak máme přislíbeno čtyři a půl milionu,“ podotkla Smrčková.

Jde už o šestý domov v kraji, který hodlá sdružení provozovat. Mají v něm být čtyři garsoniéry a byt pro správce zařízení. „Celkem se náklady na dům, který chceme otevřít v červnu příštího roku, vyšplhají na více než šest milionů korun. Už teď máme šest žadatelů o bydlení v něm,“ nastínila Smrčková.
První dům sdružení otevřelo v roce 2002 a dohromady zázemí v těchto zařízeních využilo už 63 mladých lidí a také pět jejich dětí. Obyvatelé platí za nájem jednoho bytu i s platbami za vodu a energie do tří tisíc korun měsíčně.

„Před nástupem jim pomáháme najít zaměstnání, což se daří především v masném průmyslu. Návštěvy v domově musejí hlásit, nesmí se zde pít alkohol a užívat drogy,“ přiblížila režim v domech Smrčková. Aby všichni včas za byt platili, uzavírají se smlouvy jen na krátký čas. Prodlužují se jen, je-li vše v pořádku.

Jeden z Domů na půli cesty ve Valašském Meziříčí obývá i Petr Dotzauer. „Než jsem se dostal do Domu na půli cesty, žil jsem na ulici a měl jsem problémy s alkoholem. Díky této pomoci jsem se mohl vrátit do normálního života,“ sdělil dvaadvacetiletý muž, pocházející z Prahy. Na Zlínsku prý našel více než jen bydlení. „Díky paní Smrčkové se mi podařilo najít práci. V domě žije navíc i má přítelkyně, se kterou máme dítě,“ doplnil Dotzauer.