Stížnost na kostelecké referendum se neplánuje (Zlínský deník, redakce)
Zlín /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chceme zůstat součástí Zlína. Tento jasný vzkaz vyslali v referendu obyvatelé Kostelce. Neúspěchem tak skončily snahy tamního přípravného výboru, aby se místní část krajského města stala samostatnou obcí. Přípravný výbor již sdělil, že nehodlá na průběh hlasování podat stížnost.
K urnám 11. září přišlo 932 voličů, přičemž pro samostatnost se vyjádřilo 231, proti bylo 677, sedmnáct hlasů bylo neplatných, sedm voličů nezaškrtlo žádnou možnost.
Pro osamostatnění přitom byla nutná podpora nadpoloviční většiny všech oprávněných voličů, tedy minimálně 768 z 1534 možných.
Výsledek hlasování volební komise oznámila krátce po půlnoci.
Primátorka Irena Ondrová byla z výsledku hlasování kosteleckého referenda nadšená.
„Velmi si vážím všech těch lidí. Oddělení by byl špatný krok, který by šel proti současným trendům. Moc všem děkuji za zdravý rozum,“ sdělila Deníku Ondrová bezprostředně po vyhlášení výsledku.
Podobně se vyjádřil i ekonomický náměstek primátorky Miroslav Hladík.
„Chtěl bych poděkovat občanům, kteří přišli a vyjádřili svůj názor. Pokud budu mluvit z hlediska svých kompetencí, jedná se o zhruba patnáct až dvacet milionů korun, které zůstanou k dispozici pro občany města Zlína,“ podotkl Hladík.
Radost z rozhodnutí Kosteleckých neskrývala ani předsedkyně Komise místní části
Kostelec Marcela Koutná, jež poděkovala lidem, kteří se hlasování zúčastnili.
„A zejména těm voličům, kteří nám vyslovili tak hojnou podporu,“ doplnila.
Do deseti dní je možné podat stížnost proti průběhu místního referenda. To, že se tak může stát, naznačuje text, který se objevil v pátek odpoledne na webových stránkách přípravného výboru. Prohlášení kritizuje obsah vysílání místního rozhlasu a v textu se uvádí, že přípravný výbor nechá prošetřit, zda nedošlo k porušení zákona.
Podle některých oslovených obyvatel Kostelce však odmítnutí samostatnosti neznamená, že by byli zcela spokojeni.
„Hlasoval jsem tak pouze proto, že nejsem pro destrukci. Je ale jasné, že naše podpora od města Zlína je téměř nulová,“ vysvětlil svoje pocity Petr Sehnal, který se výsledek referenda dozvěděl v sobotu ráno.
Jednoznačný názor na odtržení měla například jedna z nejstarších občanek Kostelce, devadesátiletá Drahomíra Stavjaníková. „Hlasovala jsem proti odloučení. Proč? Kvůli všemu,“ prozradila.
Zmocněnec přípravného výboru, který usiloval o odtržení Kostelce, Miroslav Novotný výsledek krátce okomentoval v sobotu ráno. „Jak to dopadlo, tak to dopadlo, máme demokracii,“ řekl Novotný.
V neděli doplnil, že žádné kroky proti platnosti referenda výbor neplánuje, protože šlo o velký rozdíl hlasů. „Pro tuto chvíli výbor svou činnost ve věci odtržení Kostelce ukončil,“ dodal Novotný.
Vzhledem k tomu, že se k referendu dostavilo dostatečné množství voličů, je platné, a to znamená, že případné další hlasování o stejné věci lze podle zákona vyvolat nejdříve za dva roky.
Od krajského města se k letošnímu 1. lednu odtrhla bývalá část Želechovice nad Dřevnicí s téměř dvěma tisíci obyvateli. K referendu tam přišlo přes 83 procent oprávněných voličů. Pro samostatnost se vyjádřilo 93 procent z nich, šest procent bylo proti.
Starosta Želechovic Michal Špendlík registroval i dění v Kostelci. „Výsledek referenda nemůžu hodnotit, protože do věci nijak hluboce nevidím. Situace je tam ale asi jiná, než byla v Želechovicích. U nás při referendu převládal kolektivní dojem, že se samostatně můžeme mít lépe,“ vzpomenul na události předchozích let.
Od roku 1990 se dále od Zlína odloučily nyní samostatné obce Lhota, Lípa, Tečovice, Karlovice, Březnice a Ostrata.
Zpravodajové Deníku