V Kostelci se začnou stavět základy Domu na půli cesty - Martina Nováková - Zlínský deník

30.10.2007 17:16

ZLÍN - Stavba Domu na půli cesty ve Zlíně-Kostelci začne v listopadu. Občanské sdružení Pod křídly z Valašského Meziříčí totiž získalo díky grantu tří set padesáti tisíc na základovou desku a možná i část obvodových stěn.

Dům by mohl sloužit už od příštího léta, nejpozději však do roku 2009

"Výší částky jsme příjemně překvapeni a umožní nám hned v listopadu zahájit stavební práce. Vyměříme a připravíme základovou desku," sdělila předsedkyně sdružení Pod křídly Emilie Smrčková. Chtějí ale stihnout i více. "Na základy počítáme s částkou 200 až 250 tisíc korun. Rádi bychom tedy vystavěli i část obvodových stěn. Vše však záleží na cenách materiálu a stavební techniky," doplnila.

Termín dokončení celé stavby je pak stanoven na červen roku 2009. "Jak se ale bude vše vyvíjet dál, nejsem schopna říci. Pokud seženeme zhruba čtyři miliony korun, může být hotovo už o rok dříve," řekla Smrčková. Dům má sloužit čtyřem mladým lidem. "Měli by jej využít dospívající ze Zlínska, kterým končí pěstounská péče nebo ústavní výchova," uvedla vedoucí sociálního odboru města Zlína Jana Pobořilová.

Pod křídly zatím evidují žádosti. "Zapisujeme žádosti z dětských domovů a později budeme vybírat podle vzdálenosti. Zatím máme požadavek z domova ve Smolině a od pěstounské rodiny z Uherskohradišťska," vysvětlila Smrčková.

O využití služeb domu uvažují také v Dětském domově Lazy ve Zlíně. "U nás budou mladí opouštět domov až za dva roky. Služeb Domu na půli cesty rádi využijeme, pokud děti naučí pravidlům," uvedla ředitelka Helena Stráská.