Vandalové ničí nová dětská hřiště (Zlínský deník, Hana Šmardová)

11.10.2008 23:42

Zlínsko - Odcizené houpačky a zničené oplocení. Tak dopadají dětská hřiště na Zlínsku jen krátce poté, co jsou nově opravená. Proti vandalům však obce a města nemají obranu.

Koncem léta přibyly dětem ve Fryštáku celkem čtyři nové herní prvky. „Nahradili jsme staré konstrukce v Horní vsi poblíž restaurace novými průlezkami a houpačkami. Za týden jednu dřevěnou houpačku někdo ukradl,“ uvedla mluvčí fryštácké radnice Ivana Plšková.

Nově upravený prostor pro sportování a odpočinek dětí vznikl také v místní části Vítová. Kromě průlezek a houpaček mají děti a jejich rodiče v této lokalitě možnost i posedět v altánku.

Ani jedna z těchto herních ploch není oplocená. „Zatím neuvažujeme, že bychom nějaký plot kolem nich udělali. Krádež jsme oznámili policii. Zároveň žádáme občany, aby byli všímaví a v případě, že by zaregistrovali neoprávněné jednání, ihned to oznámili na policii nebo městském úřadě,“ doplnila Plšková.

Poničený plot kolem hřiště mají zase obyvatelé Kostelce. „Původní oplocení, které bylo v havarijním stavu, nahradilo město Zlín o prázdninách novým. Tvoří je čtyřmetrové polypropylenové sítě na pozinkovaných sloupech. Cena za rekonstrukci činila necelých padesát tisíc korun,“ přiblížila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Ochranná síť sloužila sportovcům jen několik týdnů. „Koncem září ho někdo poničil. Způsobená škoda činí asi dvacet tisíc korun,“ poznamenala Masaříková.

Kostelečtí se však brzy dočkají nápravy. „Přestože nám vandalismus velmi mrzí, rozhodli jsme se, že poškozenou síť opravíme. Již během příštího týdne by mohlo být oplocení opět kompletní,“ řekl náměstek primátorky Hynek Steska.

Zlínská radnice letos nechala vyměnit či vybudovat nové oplocení u deseti hřišť. Jejich cena se blíží dvěma milionům korun. „V oplocení jsou nadále nezamčené branky. Oplocení nemá zamezit vstupu na hřiště, ale naopak zvýšit komfort z jejich užívání. Pomohou například maminkám, které nemusí mít obavy, že jejich dítě vběhne v nestřežené chvíli pod projíždějící auto,“ vysvětlila Masaříková.

Nové dětské hřiště plánují vybudovat v Rackové na Zlínsku. „Dosud tady žádné nemáme. Rozhodujeme se nyní o pozemku, kde by mělo vzniknout. Určitě bude oplocené kvůli bezpečnosti a aby tam nechodili psi,“ poznamenal starosta obce Jaroslav Kaňa.

Děti by si na novém hřišti, které obec vyjde přibližně na dvě stě tisíc korun, měly mít možnost hrát nejpozději na jaře. „Proti vandalům ale moc obrana není. Když plochu někdo poničí, nedá se nic dělat,“ dodal Kaňa.