Ve Valašském Meziříčí je nový dům pro lidi z dětských domovů - čtk - Zlínský deník

12.10.2007 17:16

ZLÍNSKÝ KRAJ - V pořadí již třetí Dům na půli cesty dnes ve Valašském Meziříčí otevřelo občanské sdružení Pod křídly. Zařízení slouží mladým lidem vycházejícím z dětských domovů nebo odcházejícím od pěstounů. V objektu jsou čtyři byty, v nichž žije šest klientů, a jeden domovnický byt. ČTK to dnes řekla předsedkyně sdružení Emílie Smrčková.

"Možná ještě dnes nám přibude jeden nájemník. Jednomu páru se totiž narodí miminko," podotkla Smrčková.

Pozemek o výměře 890 čtverečních metrů valašskomeziříčská radnice pronajala občanskému sdružení za symbolických 100 korun ročně. Stavba domu stála čtyři miliony korun, což je oproti původnímu rozpočtu o milion méně. S pracemi na svatbě totiž pomáhali i dobrovolníci.

Možná ještě letos se stejné zařízení začne stavět také ve Zlíně - Kostelci. Dům měl být původně již hotový, silný odbor některých tamních obyvatel ale prodloužil stavební řízení. Občanské sdružení nakonec před několika týdny dostalo stavební povolení, nyní čeká, zda na stavbu získá dotaci.

Dům na půli cesty se na jaře příštího roku začne stavět také ve Vsetíně, vznikne v něm šest bytových jednotek a jeden byt pro domovníka. Na konci letošního roku převezme sdružení ještě jeden dům, který v současné době provozuje valašskomeziříčská radnice.

Nájemníci domů musejí splňovat několik podmínek, například musejí mít stálou práci, byt v domě mohou využívat maximálně pět let, během nichž si spoří na vlastní bydlení. Přísně zakázaný je alkohol, návštěvy musejí hlásit dopředu domovníkovi. I přesto poptávka po ubytování často převyšuje nabídku.

Občanské sdružení Pod křídly vzniklo v roce 2000. Peníze na výstavbu domů získává od sponzorů, nadací a měst, se stavebními pracemi pomáhají také dobrovolníci.