Větrná smršť vyvracela stromy - Šárka Butnikošarovská - Zlínský deník

14.05.2007 17:29

ZLÍNSKÝ KRAJ - Větrná smršť, která se v pátek přehnala Zlínským krajem, si vyžádala více než dvacet zásahů krajských hasičů. Ti odstraňovali především spadlé stromy.

"Po rychlém přechodu větrné smršti přes region zaznamenali hasiči řadu telefonátů se žádostí o pomoc," informoval mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že hasiči zaznamenali dvanáct výjezdů, které obsahovaly zásahy asi na dvaceti místech v kraji. Mluvčí dále uvedl, že větrná smršť, která se regionem prohnala, se naštěstí obešla bez zranění.

"Při likvidaci následků se hasiči zaměřili především na rychlé odstranění spadlých stromů ze silnic, ale také z chodníků a budov," vysvětlil mluvčí hasičů. Dodal, že jeden zásah bylo nutné provést také na frekventované cyklostezce u zlínské části Kostelec. "Celkem bylo hasiči odstraněno a rozřezáno asi třicet stromů," uvedl Mitáček.

Nejzávažnějším případem bylo odstranění mohutného stromu, který spadl na budovu trafostanice trolejového vedení ve Zlíně. "Velký strom spadl na roh stavby, kterou pádem poškodil. Vyvrácený strom v centru Zlína mohl ohrozit chodce, a proto bylo místo zásahu vyhrazeno bezpečnostní páskou. Po vyslání automobilového žebříku byl strom hasiči postupně rozřezán a odklizen. Zásah trval téměř dvě hodiny," podotkl mluvčí.

Za své vzala i stoletá lípa ve Zlíně-Klečůvce, která zatarasila celou cestu. "Při pádu došlo k poškození mobilní toalety a strom jen těsně minul zaparkované osobní auto a stavební stroj. Kmen stromu byl ztrouchnivělý a nemohl odolat nárazovému větru. Hasiči strom postupně rozřezali a vozovku uvolnili," dodal Mitáček.