Záplavy 1997: i Zlín byl pod vodou - Veronika Kačírková - Zlínský deník

09.07.2007 17:24

ZLÍN - Ničivé povodně v červenci 1997 poznamenaly životy tisíců obyvatel Zlína. Hladina říčky Dřevnice ve městě začala prudce stoupat v neděli 6. července kolem poledne. Ještě týž den v noci byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení. Celková výše škod dosáhla několika desítek milionů korun.

Rozvodněná Dřevnice a Januštice způsobily škody v řádu desítek milionů

Voda nejprve zalila podjezd na ulici Dlouhá. O pár hodin později zneprůjezdnila i komunikaci na trase Zlín - Fryšták - Kostelec. „První větší škody na soukromém majetku povodeň způsobila ve čtvrti Lužkovice u fotbalového hřiště, kde voda zatopila padesátku rodinných domků," uvedla vedoucí oddělení vodního hospodářství zlínského magistrátu Martina Vašátková.

O den později v časných ranních hodinách vznikla stálá telefonní služba povodňové komise. Ta přijímala zprávy od strážníků, občanů a ostatních subjektů. „Voda začala řádit za příluckým mostem, kde způsobila značné škody v obytné zástavbě na ulici Kneslova a Zborovská. Záplavy postihly i oblast od Rybníků po Louky, voda se vylila například i do svitovského areálu, ZPS, Masny, Mrazíren a Pekáren," vyjmenovala. Povodňová komise musela v důsledku toho zajistit zásobování obyvatel základními potravinami odjinud.

Voda sahala až k dopravnímu podniku

Fungovat přestaly i jesle na Tyršově nábřeží a školky v Loukách a Želechovicích. Všechny lávky přes Dřevnici byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny, na březích se začaly vyvracet stromy. Neprůjezdných komunikací přibývalo. „Uzavřená byla cesta na Suchý důl a celý Čepkov, voda se přelila přes most v Prštném," řekla Vašátková.

V úterý 8. července voda stoupala dál. „Dostala se do areálu Tescomy v Přílukách, přetekla přes hráz druhého rybníka v Loukách. Zaplavená byla celá Bartošova čtvrť, voda sahala až k dopravnímu podniku. Hasiči začali intenzivně pracovat na odstraňování naplavenin. Ty se nakupily například za teplárnou. „Dřevnice na soutoku s Janušticí tehdy kulminovala. Obyvatelé Podvesné a Benešova nábřeží se ocitli bez proudu. U nemocnice se sesunul břeh," uvedla vedoucí. Zlín ten den navázal spolupráci s Českým červeným křížem a dalšími humanitárními organizacemi.

O několik hodin později průtok v Dřevnici klesl a třetí stupeň povodňové aktivity byl odvolán. Hasiči odčerpali vodu z podjezdu na Dlouhé ulici, a komunikaci tak zprůjezdnili. Odstraňovali i vodu z desítek zatopených sklepů, pomáhali občanům vyklízet domy a vyhazovat zničené věci do přistavených kontejnerů.

Mnohde se začala sesouvat půda

Ve čtvrtek 10. července platil ve Zlíně první stupeň povodňové aktivity. Šest jednotek dobrovolných hasičů odjelo pomáhat do Tlumačova a Otrokovic, kde začala běsnit rozvodněná Morava. Ostatní záchranáři pokračovali v úklidových pracích v krajském městě. „Protipovodňová komise zajistila ubytování evakuovaných osob z Otrokovic ve zlínských základních školách," připomněla Vašátková.

Potíže začala působit podmáčená půda. Hasiči museli řešit sérii sesuvů. „Došlo k nim například u Jaroslavického potoka nebo na ulici 1. máje v Malenovicích," upřesnila vedoucí oddělení vodního hospodářství s tím, že pracovníci magistrátu začali kontrolovat i prodejny ve Zlíně, aby zamezili případnému předražování potravin. Žádné nedostatky však neobjevili.

Živel pohrozil ještě jednou

V sobotu 12. července byl už odvolán stav bdělosti a fungovat přestala i stálá telefonická služba. Vodní živel však lidem pohrozil o šest dní později ještě jednou, když začala hladina Dřevnice opět stoupat. Ještě týž den po poledni byl ve Zlíně znovu vyhlášen druhý povodňový stupeň. Problémy vznikly zejména na hrázi Chlumského rybníka, kterou porušila voda. K poklesu hladiny došlo opět až za několik dní. První stupeň povodňové aktivity byl definitivně zrušen až 20. července v noci.

Co se kde stalo

Jaroslavice: sesuv půdy na dvou místech, poškozená komunikace Prštné: zatopené hřiště, 54 vytopených sklepů, zatopené firmy na nábřeží Lužkovice: zatopeno 66 sklepů Želechovice: zatopeno 15 sklepů Kostelec: vytopeny dva domy pod přehradou, poškozený most Štípa: zatopeno 18 domků, znehodnoceny studny, zatopeny zemědělské hospodářské budovy Malenovice: zatopeno 20 domů, dvě firmy a 50 procent sklepů v činžácích do výšky 40 cm Louky: zatopena mateřská školka, hřiště s kabinami, 21 obytných domů, sesunuly se dvě silnice, byl narušen břeh Dřevnice, propadlo se kanalizační vedení, rozsáhlé zatopení polí a zahrad Příluky: jeden sesuv půdy, poničené chodníky, zatopeno 6 přízemních bytů, sklepy do výšky 60 cm, 11 zahrad, 13 sklepů rodinných domů, 4 garáže, stodola