Zboží přímo od farmáře? To bereme! (Zlínský deník, Kateřina Košutová)

14.11.2010 19:21

První ročník farmářského trhu ve Štípě se vydařil.

Lokální producenti potravin slavili u zákazníků úspěch na štípském trhu

Na pultech se objevilo pečivo, vejce, sýry, mléko, ovoce, drůbež, uzeniny a masné výrobky, med, svíčky a mnoho dalšího zboží.

O tom, jaký byl o trh i zboží zájem mezi veřejností svědčila auta, zaparkovaná podél silnice v dlouhé řadě, množství kupujících i skutečnost, že řada prodejců musela krátce po začátku trhu dovézt novou várku zboží. Ta první byla totiž velice rychle vyprodána.

„Inspirovali jsme se podobnými akcemi v Praze a protože trhy ve Vsetíně byly také velmi úspěšné, řekli jsme si, proč neudělat něco takového i ve Zlíně,“ přiblížila prvotní popud k uspořádání trhu organizátorka Michaela Romanová.

A proč právě v budově místní základní školy? Na to je podle ní jednoduchá odpověď. Je zapojena do projektu Ekoškola, kterého se účastní vzdělávací ústavy ve čtyřiceti zemích světa. Důraz je zde tedy kladen na výuku v souladu s pravidly na ochranu životního prostředí a stejně tak na praktické kroky v tomto duchu. Navíc má Michaela Romanová k této škole také osobní vztah. „Moje maminka zde pracuje jako učitelka a dědeček tady byl dlouhá léta ředitelem. Sama jsem dříve bydlela ve Zlíně, konkrétně v Kostelci,“ usmála se čtyřiadvacetiletá žena.

Nyní žije v Americe, kde viděla, jak je lokální nakupování populární. Rozhodla se vyzkoušet tento model i ve zdejších podmínkách a založila projekt nalok.cz. Protože se setkal se zájmem prodejců i kupujících, budou jej dále rozvíjet. Také z trhů ve Štípě by ráda udělala tradiční akci. Jistě by to uvítali i nakupující, kteří nešetřili slovy nadšení.

„Přijela jsem navštívit dceru do Zlína a ta mě vzala sem. Vůbec nelituji, že jsem jela. Koupila jsem si vejce a klobásy a ještě zdaleka to není konec dnešních nákupů,“ řekla například Marie Menšíková z Brna.