Želechovice se chtějí odtrhnout od Zlína (Aleš Fuksa - Právo)

12.03.2008 16:48

Petice o konání referenda míří do zastupitelstva, o osamostatnění se zřejmě bude rozhodovat v polovině května

Téměř kompletní vedení zlínského magistrátu včetně vedoucích jednotlivých odborů města i ředitelů Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice a městské policie v pondělní večer odrazovalo obyvatele Želechovic od snahy odtrhnout se od krajského města.

Jejich argumentům naslouchaly přes dvě stovky z celkového počtu zhruba dvou tisíc obyvatel obce, která nedobrovolně připadla pod Zlín v roce 1976.

Želechovičtí občané již delší čas poukazují na zanedbávání jejich místní části ze strany magistrátu. Trápí je například zaostalá infrastruktura, chybějící dětské hřiště, chátrající objekty mateřské a základní školy a především plánované rozšíření komunikace R 49, která vede středem Želechovic. K rukám zastupitelů nyní míří petice podepsaná od 1200 obyvatel Želechovic, ve které městu navrhují vyhlášení místního referenda o osamostatnění. Hlasování je podle iniciátora petice Michala Špendlíka naplánováno na 17. května.

"Sama jsem chtěla, aby lidé neměli pocit, že jim před referendem jdeme nabízet nějaké dary, že je uplácíme, že teď měníme svou strategii. Místní obyvatele tíží spousta věcí, nás zase tíží něco jiného, v některých záležitostech jsme je možná trochu přesvědčili, v některých vůbec ne. Nabídli jsme reálný stav našich financí a možností a oni se svobodně rozhodnou," uvedla primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS).

Jaký je nynější vztah mezi Zlínem a Želechovicemi, naznačuje důchodce František Polášek, který byl posledním členem obecní rady v Želechovicích před sloučením se Zlínem v sedmdesátých letech.

"Mám několik případů, kdy mi pracovníci radnice ve Zlíně něco slíbili a nesplnili. Jsem hlasatelem obecního rozhlasu, koncem loňského března napadl mokrý sníh a zpřetrhal dráty, které vedou od reproduktorů na Želechovických pasekách, 4. dubna jsem nahlásil poruchu na město, několikrát jsem urgoval opravy. Na úřadu slibovali nápravu, ale trvalo celého tři čtvrtě roku, než rozhlas město zprovoznilo. Stalo se tak až před Vánocemi," uvedl pro Právo Polášek. Na nejbližším zasedání zlínští zastupitelé s největší pravděpodobností schválí záměr uspořádat želechovické referendum. Ať dopadne jakkoliv, radnice již nyní zvažuje další kroky, jak do budoucna předcházet podobným problémům.

"Komunikaci mezi městskými částmi a městem by mohly zlepšit takzvané regionální komise, které samy z popudu občanů vznikly například v Kostelci a fungují. Jsou v nich lidé, kteří za námi aktivně chodí a bojují o různé věci. My s nimi diskutujeme," poznamenala Ondrová. Podle Špendlíka ale regionální komise problémy nevyřeší. "To je spíše jen takový orgán, aby se lidé do rozhodování sice vtáhli, ale ve skutečnosti vlastně o ničem nerozhodují. Tady je jediná možnost - cesta samostatnosti," konstatoval iniciátor petice.

Dalších petic se neobává

Ondrová se neobává, že by případné osamostatnění Želechovic mohlo spustit lavinu dalších petic. Hlasy o odtržení od Zlína totiž sílí i v Lůžkovicích a v mnohem větších Malenovicích. "Je to jen taková fáma. Doufám, že na ni ostatní neskočí. Do loňského roku po tom nebylo ani vidu, ani slechu, teď se tento problém vyhrotil v Želechovicích a doufám, že ostatní části zůstanou s chladnými hlavami," řekla Právu primátorka.