Zlín vyšle zastupitele do okrajových částí (Marie Šidlová - Zlínský deník)

20.03.2008 16:42

Zlín - Každá příměstská část Zlína by měla mít přidělené své konkrétní zastupitele. Při pravidelných návštěvách a pobytu na tamních úřadovnách by za nimi mohli lidé přicházet se svými podněty. Už jen zbývá, aby návrh městské rady schválilo zastupitelstvo.

Konkrétní politici mají pravidelně úřadovat a řešit problémy místních

Nové opatření má zlepšit komunikaci mezi občany příměstských částí a radnicí. Fungování místních částí je totiž nyní ve Zlíně velmi diskutovaným tématem a například Želechovice jsou již na cestě k referendu o osamostatnění. Podle iniciátora odtržení této části Zlína Michala Špendlíka však novinka ničemu nepomůže. Zatím není rozhodnuto, kteří zastupitelé budou mít jakou část na starosti. "Podrobný plán rozpracujeme až po případném schválení zastupitelstvem," přiblížila primátorka Irena Ondrová (ODS).

Dodala, že zřejmě zhotoví seznam všech třinácti příměstských částí a nechají zastupitele, ať se ke každé z nich libovolně připíší. "Pokud bude mít ale více z nich zájem o jednu část, budeme muset seznam zkorigovat a dohodnout se, aby skutečně každou část měl na starosti někdo," zdůvodnila.

Poté se prý domluví, jak často a kolik hodin stráví představitel osobně na úřadovně a zda si rozdělí i samotné město Zlín. Zastupitelé by se tak mohli speciálně věnovat například třicetitisícovému sídlišti Jižní Svahy.

Zastupitel Ondřej Kapusta (ODS) návrh rady jednoznačně podpoří. "Je to nejlepší způsob, jak naplnit požadavky občanů a zabránit rozpadu města," řekl. Přestože bydlí v Malenovicích, je ochoten působit kdekoliv. "Priority nemám, záleží na domluvě," poznamenal Kapusta.

Boris Popesko (ČSSD) si zatím není svým rozhodnutím na zastupitelstvu jistý. "Ještě se poradíme se stranickými kolegy. Ale v zásadě proti návrhu nic nemám, zlepšit komunikaci je určitě potřeba," zdůraznil. Pokud by si měl vybrat svou část, volil by asi Kostelec a Štípu. "Ale i pokud bych se měl starat o část, kterou neznám, snažil bych se ji poznat a vyjít tamním obyvatelům co nejvíce vstříc," dodal Popesko.

František Rábek (KSČM) nejvíc tíhne ke čtyřem částem. "Jsem členem čtyř regionálních rad - na Kudlově, v Jaroslavicích, Želechovických Pasekách a Velíkové. Mou podporu návrh získá. Mohli bychom tak lépe prosazovat zájmy občanů těchto částí," domnívá se Rábek.

Podle Svatavy Nováčkové (nezařazená) by bylo ideální, kdyby si sami občané mohli své zástupce vybrat. "Jinak bych se zřejmě rozhodla podle toho, kde jsem měla ve volbách nejvíc hlasů, a tamní lidé mi tedy zřejmě věří," uvedla.

Třiasedmdesátiletý Alois Kolář z Želechovic nápad rady vítá. "Je to malý krůček k tomu, jak se můžeme přiblížit radnici a řešit konkrétní problémy," nechal se slyšet.

Rada města chce podle primátorky také podpořit vznik dobrovolných regionálních komisí v příměstských částech. "Tajemníci komisí, které by si zvolili místní občané, by tak tlumočili magistrátu jejich priority," vysvětlila Ondrová.

To je podle pětadvacetileté Kateřiny Rakušanové žijící v Kostelci-Štípě daleko lepším řešením než aktivita zastupitelů. "Lidé sami vědí, co je pro ně důležité," sdělila Rakušanová. Jeden z iniciátorů snah o samostatnost Želechovic Michal Špendlík je k plánům radnice skeptický. "Jednotlivci i spolky s radnicí jednají už řadu let a stejně jsme nic neprosadili," reagoval. "Ničemu to nepomůže," uzavřel.

O zřízení městských částí radnice neuvažuje, přestože jí Lužkovičtí poslali v pondělí petici, v níž je požadují. "Tento návrh jsme doporučili zastupitelstvu k zamítnutí. Pořízení i provoz úřadů by byly velmi finančně náročné," zdůvodnila primátorka.