Zlínský kraj zasáhlo husté sněžení (Zlínský deník)

28.12.2010 08:39

Dopravu ve Zlínském kraji komplikoval v úterý 28. prosince čerstvý sníh. Řada silničních úseků byla neprůjezdných. Na mnoha místech byly drobné dopravní nehody, naštěstí bez zranění. 

 

Zlínsko: Sněhová kalamita se obešla bez vážnějších komplikací

Silničáři byli od rána opět v plném zápřahu. „Veškerá technika je v terénu,“ uvedl krátce po desáté hodině ranní jeden z dispečerů zimní údržby ze Správy a údržby silnic Zlínsko. Krátce před pátou konstatoval, že hlavní tahy jsou již ošetřené, ale vozy stále pracují v terénu.

Také technické služby Zlín měly všechny vozy v ulicích. „Zatím odklízíme komunikace první třídy, následně se vrhneme na ty druhé a třetí třídy. Do ulic jsme vyslali i zálohy,“ upřesnil ráno ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník. Večer jen konstatoval, že budou fungovat celou noc, aby se jim podařilo zprovoznit také komunikace druhé a třetí třídy.

Nezastavili se ani policisté. „Na řadě míst dochází k drobným nehodám, které se však zatím obešly bez zranění,“ uvedla ráno mluvčí krajských policistů Jana Bartíková. Tradičně největší problémy měly se sněhovou nadílkou kamiony. Odpoledne se situace oproti ránu přeci jen zlepšila. „Všechny hlavní silnice jsou se zvýšenou opatrností průjezdné,“ oznámila krátce před půl pátou večerní.

Sněžení tradičně znesnadňovalo provoz vozidel MHD. „Dispečeři hlásí velmi špatnou sjízdnost Okružní ulice na sídlišti Jižní Svahy v úseku stoupání k točně Kocanda. V důsledku špatné sjízdnosti a zpomalení silničního provozu vznikají na linkách zpoždění do osmi minut,“ sdělil ráno mluvčí dopravního podniku Vojtěch Cekota. Největší problémy byly ve Zlíně-Kostelci na linkách 34 a 36 kde dopravce místo kloubových autobusů nasadil sólo vozy, které snáze projedou úseky se zhoršenou sjízdností. O půl čtvrté se provoz vrátil do normálu.

Potíže se nevyhnuly ani největšímu dopravci v kraji. „Nezaznamenali jsme větší problémy. Dopoledne měly naše vozy zpoždění do deseti výjimečně dvaceti minut,“ uvedl ředitel ČSAD Vsetín Oldřich Holubář. V ranních hodinách uvízly jejich autobusy na zádveřickém kopci a kolem jedenácté u Petrůvky. „Například autobus do Valašských Klobouk měl zpoždění, a tak jsme museli poslat náhradní autobus, aby měli cestující přípoj,“ poznamenal s tím, že na tu hrůzu vše zvládli.

Slovácko: Sníh se sype a silničáři opět na cestách

Slovácko pokryla v úterý 28. prosince ráno sněhová pokrývka. Nejhorší situace panovala dopoledne u Osvětiman. „V této lokalitě sněžilo nejhustěji a proto jsme se na tuto zónu důkladněji zaměřili a nasadili tam větší množství traktorů s radlicemi,“ informoval v úterý dopoledne šéf Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík. Doprava se v úterý ráno výrazně zpomalila i v Buchlovských kopcích. „Kvůli špatné sjízdnosti tam musely dočasně zastavit tři kamiony a provoz se značně zúžil. V těchto chvílích už ale máme úsek pod kontrolou a provoz tam normálně funguje,“ dodal Buchtík.

Silnice Slovácka od rána brázdilo sedmnáct posypových vozů a osmnáct traktorů s radlicemi.

V odpoledních hodinách se mírně oteplilo a sněžení ustalo. „Odpoledne jsme se zaměřili hlavně na silnice a cesty třetí třídy. Následky zimy zmírňujeme s pomocí sedmnácti posypových vozů a čtyřiadvaceti traktorů s radlicemi,“ vypočítal Buchtík. Ten zároveň dodal, že jedním z úseků, který přidává silničářům vrásky na čele, je nedávno otevřený obchvat Bánova. „V tomto místě se při větrném počasí tvoří takzvaná bílá tma, kdy není možné rozpoznat okraje silnice. V těchto chvílích ale u Bánova vítr nefouká, takže i tento úsek máme pod kontrolou,“ informoval Buchtík.

Mnohem méně práce než silničáři měli policisté. „Prozatím jsme na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku nezaznamenali žádné vážnější dopravní nehody,“ informovala v úterý odpoledne mluvčí krajské Policie ČR ve Zlíně Jana Bartíková.

Valašsko: Sněžení prozatím dopravu nekomplikuje

Na Valašsku od rána sněží, sjízdnost silnic je ale podle policistů i silničářů prozatím dobrá. Klimatické podmínky prozatím nemají na svědomí ani žádnou vážnou nehodu. Problémy v dopravě zaznamenali policisté pouze na Sirákově, kde průjezdnost komplikují zablokované kamiony.

V regionu od rána napadlo od dvou do pěti centimetrů nového sněhu. O sjízdnost vozovek se proto starají silničáři se svou technikou. „Silnice prvních tří jsou v nižších polohách po chemickém ošetření. Místy zůstávají drobné zbytky sněhové kaše. Ve vyšších polohách je sněhové kaše na vozovkách o něco více,“ přiblížil situaci ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Na komunikacích nižších tříd silničáři pluhují a obnovují posyp. Situace v regionu není podle nich nijak dramatická. „Spad sněhu není příliš velký a podle předpovědi očekáváme, že v odpoledních hodinách sněžit přestane,“ poznamenal Kořistka s tím, že výraznější srážky neočekává ani do konce tohoto týdne.

Policisté ze skupiny dopravních nehod v úterý ještě nemuseli vyjíždět k žádnému případu. „Silnice jsou sjízdné, samozřejmostí je ale klidná jízda a opatrnost,“ vybídla vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Podle jejích slov se jediné komplikace objevili tradičně na Sirákově. „Tady situaci na Vsetínské i Zlínské straně stěžují kamiony, které nemohou do kopce vyjet,“ vylíčila policejní mluvčí.

Kroměřížsko: Sníh města neochromil, došlo k jediné nehodě

Pouze jedinou dopravní nehodu si v úterý vyžádal další příděl sněhu, který se už od ranních hodin začal sypat nad celým Kroměřížskem. Podle silničářů a policistů byly jinak všechny silnice sjízdné, pracovníci Správy a údržby silnic Kroměřížska (SúS) byli v terénu nepřetržitě až do podvečera. „Hlavní silniční tahy v celém okrese jsou nasolené, vesměs jsou už holé, někde ještě mokré. Cesty nižšího řádu technika právě solí. Tam, kde to není povolené, jezdíme s internátním materiálem,“ řekl Deníku v úterý po sedmnácté hodině dispečer SúS Ivan Vladimír.

Komplikace v podobě neprohrnutých, či v krajním případě uzavřených silnic, podle něj po celý den nikde nebyly. Potvrdila to i Barbora Balášová z kroměřížské policie. „Stav všech cest byl bezproblémový,“ řekla Balášová. Jediná dopravní nehoda se stala v odpoledních hodinách za obcí Pačlavice. „Šestadvacetiletá žena nepřizpůsobila rychlost jízdy povaze a stavu komunikace. Zhruba dvě stě padesát metrů za obcí vyjela mimo cestu a skončila se svým vozem značky Ford v příkopě. Při nehodě utrpěla jen lehká zranění,“ informovala Balášová.

Škoda na autě činila patnáct tisíc korun. Sníh v malé míře komplikoval jízdu také řidičům autobusů. Díky tomu, že mezi svátky nejezdí tolik cestujících, však šoféři nenabírali velká zpoždění. „Na zastávkách je oproti školním dnům mnohem méně lidí, takže i přes sníh stíhají řidiči přijíždět do stanic včas,“ konstatoval Vladimír Dostál z kroměřížské dopravní společnosti Krodos bus.

Také v obcích, kde obvykle kvůli velkému množství sněhu řeší problémy s dopravou, si v úterý mohli ulehčeně oddechnout. „Sněhu tentokrát nebylo tolik, bez potíží se dalo do obce i z ní dostat. Horší byla situace v listopadu, kdy sněhu napadlo mnohem více,“ řekl v úterý Deníku například předseda osadního výrobu Nětčice Vlastimil Pluhař.

ČTK, Stanislav Janalík, Oleg Kapinus, Michal Burda, Jarmila Kuncová